StoryEditor

Zachowania żywieniowe krów, a zdrowie żwacza

W zapobieganiu kwasicy żwacza ważnie jest nie tylko to, co krowa je. Równie istotne są jej zachowania żywieniowe, które wpływają na zdrowie żwacza.
19.06.2024., 10:10h

Jak zachowanie żywieniowe wpływają na funkcjonowanie żwacza? To kluczowe pytanie w kontekście kwasicy zadał prof. Trevor De Vries – z Uniwersytetu w Guelph, który był jednym z prelegentów krakowskiej konferencji "Krowa w pytaniach".

Prelegent przewrotnie też zapytał, czy ten schemat działa w drugą stronę – jak zdrowie żwacza wpływa na zachowania żywieniowe? I czy hodowca ma na to wpływ, czy może modyfikować zachowania żywieniowe i zdrowie żwacza poprzez żywienie i zarządzanie?

image
Zamieniając pastwisko na TMR podany na stół paszowy, zmieniliśmy też funkcjonowanie żwacza. W czasie krótszym o połowę krowa przyjmuje do 100% więcej suchej masy.
FOTO: Fot. Bujoczek, Jajor, Sierszeńska

Ile krowa pobierze paszy i w jakim czasie

Hodowcy najczęściej skupiają się na tym, co trafi na stół paszowy, dbając o skład dawki i właściwe proporcje. Skład rzeczywiście jest istotny, ale równie ważne jest to, ile krowa jej pobierze, w jakim czasie, w jakich porcjach. Czy będzie miała dobre warunki, by pobraną paszę w spokoju przeżuć oraz wiele jeszcze innych czy...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 17:14