StoryEditor

Jęczmień hybrydowy w żywieniu świń

Odmiany hybrydowe jęczmienia mogą być alternatywną rośliną paszową dla producentów świń. Sprawdź, co rolnikom oferuje firma Syngenta.
30.05.2018., 21:05h
– Jęczmień hybrydowy Hyvido spełnia oczekiwania wysokiej jakości paszy, zwłaszcza dla tuczników, ponieważ zawiera wyższy udział białka niż odmiany powszechnie uprawiane. Jeżeli w konwencjonalnych jęczmieniach poziom białka sięga 12% w jęczmieniu hybrydowym wskaźniki te przekraczają  nawet 13% białka ogólnego. Ponadto jęczmień hybrydowy plonując wyżej pozwala na osiągnięcie większej ilości paszy z jednostki gruntu, co dla producentów trzody jest znaczące – wymieniał zalety odmian hybrydowych Jerzy Grzesiek z firmy Syngenta podczas seminariów top agrar Polska pt. "Doskonalenie produkcji świń w dobie ASF".

Podkreślał, że jęczmień nadaje się szczególnie dla tuczników, gdyż jest nie tylko paszą białkową, ale również energetyczną, zatem pozwala osiągnąć wysokie przyrosty. Swoje racje podpiera doświadczeniami przeprowadzonymi przez niezależne jednostki badawcze.

W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w 2014 r. udowodniono, że świnie żywione przy 80-proc. udziale jęczmienia hybrydowego w okresie wzrostu od 55 d o120 kg uzyskały podobne rezultaty produkcyjne, jak grupa kontrolna otrzymująca paszę bazująca na pszenicy. Przyrost dzienny tuczników wyniósł w doświadczeniu 800 g, konwersja paszy utrzymała się na poziomie 2,81 kg na kilogram przyrostu, a świnie osiągnęły mięsność 54%.

– Jęczmień hybrydowy sprawdza się również w żywieniu loch, gdyż udział włókna w jęczmieniu wpływa dobrze na funkcjonowanie organizmu lochy – wskazywał Grzesiek.
pj-t

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 03:47