StoryEditor

Unijny plan białkowy ma zmniejszyć uzależnienie od eksportu genetycznie zmodyfikowanej soi

Komisarz UE ds. Rolnictwa - Phil Hogan przedstawił program prac dotyczący unijnego planu białkowego, który ma zostać wprowadzony w życie do końca tego roku. Deficyt białka w UE w zakresie rolnictwa powinien zostać ustalony na podstawie badań opłacalności uprawy roślin białkowych i strączkowych.
20.02.2018., 16:02h
Z jednej strony generują one nowe źródła dochodów dla rolnictwa, a z drugiej zmniejszają zależność od importu genetycznie zmodyfikowanej soi jako paszy dla zwierząt z krajów trzecich. Kraje Europy Wschodniej obawiają się, że „nowa koncepcja dla roślin białkowych” mogłaby jednostronnie faworyzować dużych producentów na Zachodzie, jednocześnie degradując rolników z Europy Środkowej i Wschodniej.

Ministrowie rolnictwa UE od dawna są zgodni, że uprawa roślin białkowych jest bardzo istotnym tematem dla przyszłości europejskiego rolnictwa. Jednak państwa są dalekie od jednomyślności w kwestii doboru najlepszej strategii dla planu białkowego Wspólnoty.
Wszystko zaczęło się w czerwcu 2017 roku, kiedy to Niemcy wspólnie z Węgrami zapoczątkowały inicjatywę „Europejska Deklaracja Soi”. 13 z 28 państw członkowskich UE podpisało się pod tą koncepcją. Równocześnie Austria przedstawiła strategię, która dążyła do osiągnięcia strategicznego partnerstwa krajów naddunajskich w celu przyspieszenia produkcji roślin wolnych od GMO w UE.

UE musi importować rocznie 45 milionów ton białka paszowego

Zapotrzebowanie UE na importowane p...
Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 10:50