StoryEditor

To samo stado, te same zboża, ci sami ludzie, a wyniki tuczu lepsze!

Stado, ludzie, zboża się nie zmieniły, a wyniki produkcyjne w chlewni są wyższe. Jak to możliwe? Wszystko dzięki kosmetycznym zmianom w systemie żywienia. Sprawdź, jakim!
21.05.2024., 14:24h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Lochy w centrum uwagi
  • Wyniki w górę!
  • Dużo surowców

Spokojniejsze lochy w lepszej kondycji, więcej odsadzonych, cięższych i wyrównanych prosiąt, szybszy tucz i niższa śmiertelność – to tylko niektóre ze zmian, jakie zaszły w gospodarstwie Krystiana i Justyny Kostków z miejscowości Grodzisko w pow. oleskim, w woj. opolskim. Wszystko po zmianach, które wprowadzili w żywieniu świń, a nie była to rewolucja. Małżeństwo utrzymuje 42 lochy pbz × wbp w cyklu zamkniętym, w rytmie 3-tygodniowym. Stado jest podzielone na 7 grup liczących po 6 loch i inseminowane mięsnym knurem. Pasze w tym gospodarstwie są sypkie, przygotowywane w 800-kg mieszalniku pionowym, a zboża pochodzą z około 100 ha upraw i nie trzeba ich dokupować. Roczna sprzedaż z tego gospodarstwa sięga 1000 tuczników. Wszystkie świnie są żywione paszami suchymi, z ręki.

– Podstawą w prawidłowym zarządzaniu żywieniem stada jest dobre doradztwo. Rolnik sam nie jest w stanie prawidłowo zbilansować pasz dla wszystkich grup technologicznych tak, by pokryć zapotrzebowanie świń na wszystkie składniki pokarmowe – uważa Kostka, k...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:04