StoryEditor

Trudno rozmawiać z rolnikami, kiedy ci tracą krocie

- Wizyty u moich klientów to obecnie często łamiący się głos i łzy. Jest bardzo trudno rozmawiać z rolnikami, kiedy ci tracą krocie - mówi Grażyna Rakowska z firmy Lira Pasze, która od blisko 20 lat jest związana z rynkiem pasz dla trzody chlewnej. 
03.03.2022., 14:03h

- Serce się kroi, gdy widzimy w gospodarstwie tylko trzy z ośmiu budynków zasiedlone warchlakami. Rolnicy ograniczają produkcję i wstawienia świń na potęgę. Niedługo dojdzie do tego, że nie będziemy jeść swojego mięsa, a za niepolskie będziemy płacić ogromne pieniądze. Wizyty u klientów to często łamiący się głos i łzy. W okresie świątecznym nie sposób było sobie w tej atmosferze składać życzeń. To bardzo trudny moment dla całej branży.

Pasze w skali roku podrożały średnio o 35%. Pszenica paszowa po 1300 zł/t, śruta sojowa po 2500 zł/t i 100% droższe aminokwasy. Tak drogo jeszcze nie było. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie będą stawki za surowce paszowe i czy w obecnej sytuacji w ogóle będą one dostępne. Rolnicy wolą kupować pasze pełnoporcjowe, a swoje zboża sprzedać. Dziś jest to często forma rozliczenia bezgotówkowego z producentami. Beczka przywozi do gospodarstwa paszę i wraca do firmy ze zbożem od rolnika - mówi w rozmowie z naszą redakcja Grażyna Rakowska. 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 13:48