StoryEditor

Nowe źródło cynku dla świń

Od czerwca 2023 roku na terenie Polski będą obowiązywały ograniczenia odnośnie do stosowania tlenku cynku w paszach leczniczych dla świń. Na rynku pojawiają się nowe produkty.
01.06.2021., 15:06h
Unia Europejska narzuca na producentów trzody chlewnej oraz pasz ograniczenia, m.in. dotyczące stosowania tlenku cynku (ZnO) w paszach leczniczych. Będą one obowiązywały na terenie naszego kraju już za dwa lata – od czerwca 2023 roku. Tlenek cynku stosowany jako dodatek żywieniowy pozostaje wciąż dozwolony i stanowi podstawowe źródło cynku w mieszankach dla świń. 


Firma Viridis wprowadza na rynek nowy produkt – HiZox. Jak wynika z zapewnień producenta, charakteryzuje go wysoka koncentracja tlenku cynku i wysoka biodostępność. Porowata struktura cząsteczek ma zapewnić większą powierzchnię  kontaktu z treścią jelit, dzięki czemu ma działać silniej przeciwbakteryjnie, m.in. redukując populację bakterii jelitowych Eschericha coli. 

Dawkowanie nowego preparatu jest zgodne z przepisami – dawka nieprzekraczalna w mieszankach pełnoporcjowych dla prosiąt 150 mg/kg paszy jest równa 200 g HiZox/t paszy. Koszt dodatku do tony gotowej mieszanki paszowej wynosi około 18 zł netto. Na rynku dostępne są już 25-kg opakowania tego produktu.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:49