StoryEditor

Co branża sądzi o materiale TVN?

To jednostkowy przypadek, który trzeba piętnować! – komentuje Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso zapytany o materiał „Superwizjera” TVN24.
28.01.2019., 14:01h
Przeprowadzone przez TVN śledztwo miało wykazać, że jeden z zakładów w województwie mazowieckim wręcz specjalizował się w uboju tzw. „leżaków”, a więc zwierząt pourazowych, chorych i leczonych, które w większości nie były w stanie wejść na rampę auta samodzielnie. Wszystko to miało przynosić znaczne profity. Materiał powstał na fali problemu, z którym od wielu lat borykają się hodowcy, bo upadki i urazy zwierząt znacznie obciążają produkcję mleka.

Co na to branża?

Czy kontrowersyjny materiał w telewizji ukazał prawdziwe oblicze całego polskiego rynku wołowiny? – takie pytanie skierowaliśmy do Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso. Jak podkreślił nasz rozmówca, jest całkowicie przeciwny, żeby proceder ujawniony przez „Superwizjer” uogólniać.

– Nie jest to zjawisko powszechne! To jednostkowy przypadek, który trzeba piętnować i w przypadku poprzedniej tego rodzaju sytuacji, która dotyczyła ubojni w Białej Rawskiej (nagłośnionej w marcu 2013 roku – przyp. red.) uczulaliśmy, że trzeba zmienić prawo i wprowadzić szczególny rodzaj kontroli. Niestety, w tej sprawie niewiele się zmieniło – mówi Witold Choiński w rozmowie z „top agrar Polska”.

Jak zapowiada Choiński, Rada Sektora Wołowiny (skupia 6 różnych organizacji branżowych) już zaczęła rozmowy nad tym, żeby to zmienić i zaproponować ministerstwu rolnictwa i rozwoju wsi odpowiednie rozwiązania, mające chronić konsumentów przed podobnymi nielegalnymi praktykami. Nie ma się jednak co łudzić. Zdaniem eksperta, przedstawiony obraz nielegalnego uboju bydła może mieć katastrofalne skutki dla producentów wołowiny, bo będzie duża presja na obniżanie cen.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

Do materiału opublikowanego przez stację TVN odniósł się także lek. wet. Paweł Niemczuk, który podkreślił, że ”materiały dowodzą niezbicie, że ujawniony proceder spełniał znamiona działalności nielegalnej, gdyż ubój był prowadzony umyślnie w godzinach nocnych, celem uniknięcia nadzoru urzędowego”.

Ponadto w komunikacie GLK czytamy, że: „W nocy z 14 na 15 stycznia 2019 r., ok. godziny 22, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej podjął czynności w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu prowadzenia nielegalnego uboju na terenie powiatu ostrowskiego. Czynności te były prowadzone wraz z Policją na pobliskiej rzeźni posesji, gdzie porzucone zostały środki transportu zwierząt, na których znajdowało się łącznie 8 sztuk bydła. Podjęto działania zmierzające do oceny stanu zdrowia zwierząt. Próby „podniesienia” krów z podłogi samochodu nie przyniosły rezultatów. Została przeprowadzona ocena lekarsko-weterynaryjna stanu zdrowia zwierząt, na podstawie której zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, podjęto decyzję o konieczności bezzwłocznego uśmiercenia zwierząt w celu skrócenia ich cierpienia.

Wszystkie czynności humanitarnego uśmiercenia zwierząt, przeprowadzone przez lekarza weterynarii, zakończyły się około godziny 2.00 dnia 15 stycznia 2019 r. W godzinach porannych zwłoki zwierząt zostały przewiezione do zakładu utylizacyjnego”.

Kontrole ogłoszeń

GLW informuje też, że ustalono właścicieli zwierząt, zidentyfikowano pośrednika, który transportował bydło nienadające się do transportu, jak również osoby z zakładu odpowiedzialne za dobrostan zwierząt w rzeźni i wszystkie ustalenia poczynione przez służby weterynaryjne przekazano organom ścigania. Co więcej GLW wystąpił o ustalenie miejsc i adresów przekazanych przez służby weterynaryjne numerów telefonów osób ogłaszających chęć sprzedaży lub zakupu bydła z urazami, a także zarządził niezwłoczne przeprowadzenie kontroli na terenie Polski w wyżej wymienionym obszarze.


mj
Źródło: Superwizjer/TVN24/GLW

Zdjęcie: Jajor
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:25