StoryEditor

Czeska obora z biogazownią. Jak to działa w praktyce?

Czeski Holding Agrofert chce podbić polski rynek biogazowni na fermach mlecznych. Spółka oferuje kompleksowe doradztwo; od projektu do oddania budynku w pełni wyposażonego. Widzieliśmy kilka zakończonych projektów i robią wrażenie!
04.07.2023., 12:07h

Zaledwie kilka dni temu powstało Stowarzyszenie Energi Odnawialnej Biogazownia Plus, które ma umocnić aktywną współpracę pomiędzy resortem rolnictwa, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, wiodącymi na rynku europejskimi firmami m.in. Agrofert Polska oraz instytutami naukowymi i rolnikami.

- Chcemy współdziałać w zakresie tworzenia biogazowni skrojonych na miarę konkretnych gospodarstw czy przedsiębiorstw. Chcemy tworzyć biogazownie od  50 kW do 1 megawata i doradzać pod względem możliwych do zastosowania substratów metanogennych i biofilmów bakteryjnych, które należy zastosować wzbogacając proces produkcyjny przedfermentu i pofermentu – mówił Paweł Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej Biogazownia Plus.

- Dlaczego powstało Stowarzyszenie? Agrofert stanowi w Czechach 60% rynku i uważamy, że nasza technologia związana z rolnictwem jest dobra i ma potencjał na polskim rynku. W Polsce jesteśmy nowym podmiotem, ale 50% naszych klientów w Polsce są to gospodarstwa należące do Skarbu Państwa (KOWR lub KGS). Chodzi o to, abyśmy jako Stowarzyszenie mogli prowadzić doradztwo w zakresie sprawdzonych technologii, a warto dodać, że niektóre z n...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 20:56