StoryEditor

Czy ceny zbóż pociągną za sobą ceny nawozów? Jeśli już potanieją, to kiedy?

Po kolejnych spadkach cen nawozów, chociaż w tym elemencie ciężkiego rolniczego żywota zaświtała nadzieja, że może już nie w tym, ale może już w kolejnym sezonie uda się uchwycić rentowność. Najważniejszym elementem takiej kosztowej kalkulacji są ceny nawozów. Jaka jest średnia cena nawozów w Polsce i czy jeśli już potanieją, to kiedy? 
25.04.2023., 09:04h

Odnosząc nawozowe realia cenowe do cen sprzedaży zbóż, warto przeanalizować końcówkę sezonu 2021/22, bo to wtedy nasz rolniczy świat nie podlegał jeszcze zaburzeniom wywołanym sytuacją wojenną i przebiegiem toczącej się tuż za naszym granicznym płotem walki, a zboża były w skupach w podobnych cenach.

Ceny zbóż w 2021 roku

Ktoś powie, że to szaleństwo porównywać koniec jednego sezonu z końcem zupełnie innego roku gospodarczego, ale właśnie w tym szaleństwie jest metoda. Na starcie „normalnego sezonu” mamy sytuację, kiedy ma nastąpić spora podaż i w tym roku jest obecnie bardzo podobnie, bo wypełnione do dziś magazyny zbożowe rolników powodują konieczność szybkiej sprzedaży ziarna w celu przygotowania powierzchni do zgromadzenia nowych zbiorów, więc spodziewamy się takiego ciśnienia towaru na rynek, jakie ma zwykle miejsce w samym gorącym czasie żniw i bezpośrednio po nich.

Drugie podobieństwo stanowią już oczywiście same ceny skupowanych w obydwu porównywalnych okresach zbóż.

  • W połowie maja 2021 r. pszenica w krajowych skupach kosztowała najczęściej 920–970 zł/t, a niektórzy przetwórcy gotowi byli zapłacić powyż...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 13:04