StoryEditor

Rynkowy Serwis Spod Lady - 31.03.23 r.

Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
31.03.2023., 08:03h

Rzepak odbił się na chwilę?
Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Ku sporemu zaskoczeniu rzepak w tym tygodniu przez chwilę doskoczył nawet do 480 €/t! Jednak wczoraj szybko się schłodził i mamy 30-eurowy, też ładny tygodniowy zysk. Przyczyniły się do tego wzrosty cen ropy naftowej i innych alternatywnych do oleju rzepakowego komponentów biopaliwowych, a także informacje o kolejnych dużych redukcjach zbiorów soi w Argentynie. Rynki, które początkowo gorączkowo na te doniesienia zareagowały, dość chłodno zaczęły się jednak podliczać i stwierdziły, że większych szans na podwyżki raczej nie ma przynajmniej do czasu, aż USDA potwierdzi rożne doniesienia o argentyńskich zbiorach i nie skompensuje ich np. ilościami płynącymi z USA.

W naszej strefie handlu na bilans samego rzepaku i postrzeganie tak istotnego jego źródła, jakim jest Ukraina, zwłaszcza na start kolejnego sezonu wpływać mogą nastroje w krajach ościennych, głównie w Polsce i Rumunii, gdzie narasta niechęć do surowców z Ukrainy. Włoski strajk powodowany przez kontrole jakości na granicach może doprowadzić do sporych utrudnień w dostawach i samo to może spowodować drgnię...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 21:37