StoryEditor

Rynkowy Serwis Spod Lady - 21.04.23 r.

Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
21.04.2023., 09:04h

Rzepak: interwencja jak szalony koń

Kursy rzepaku na Matifie

Wykres kursów rzepaku na Matifie


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Patrząc na to co się dzieje na rzepakowym rynku, w konsekwencji dopłatowych i tranzytowych przepychanek trudno powstrzymać się od złapania się za głowę. Strona sprzedająca, która wyraźnie pod wpływem krótkotrwałej pamięci o tylko ostatnim sezonie, nie pomna na wszelkie sygnały płynące ze światowych bilansów, europejskich i krajowych zbiorów rzepaku odwlekała decyzje, a teraz poszukuje winnych w Ukrainie, i w UE.

Co więcej także i sama KE pod wpływem, ogromnego szumu zaczyna chyba się gubić i zaczyna przychylać się do uregulowań zmierzających do wstrzymania importu już nie tylko zbóż, ale i słonecznika i rzepaku także. Wygląda mi to jak pęd szalonych koni porwanych przez narowiste stado. Nie możemy przecież zapomnieć, że Unia Ukraińskiego rzepaku potrzebuje i to potrzebuje sporo. W liczbach wymiernych możemy liczyć na 3 mln t, bo łączny import rzepaku, skądkolwiek by nie przyjechał wynosi plus minus 6 mln t nawet w okresach dobrych zbiorów. 

No właśnie, skądkolwiek. tak bo jak nie przyjedzie z Ukrainy, to więcej rzepaku trzeba będzie zakontr...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 16:51