StoryEditor

Rynkowy Serwis Spod Lady - 24.03.23 r.

Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
24.03.2023., 08:03h

Rzepak spada na 400 €/t?

Kursy rzepaku na Matifie

Rzepak Matif wykresy


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Pamiętam jak trzy lata temu rzepak przekroczył barierę 350 €/t i namawiano mnie w redakcji żebym o tym napisał artykuł. Odpowiedziałem wówczas, że chcę za tydzień napisać na temat: rzepak biegnie na 400 i tak się stało. Notowania rzepaku pod wpływem mniejszych zbiorów i dużych potrzeb importowych UE przeskoczyły nawet te poziomy. Dziś sytuacja podażowo-popytowa jest zgoła odmienną i choć kursy rzepaku znów kręcą się powyżej 400 €/t, to są one efektem olbrzymich strat jakie rzepakowe kontrakty poniosły w ostatnich miesiącach. 

Wystarczy porównać obecne kursy do tych ze startu bieżącego sezonu, na początku lipca 2022 r. rzepak na Matifie kosztował 669 €/t, dzisiejsze kursy są więc o 35% niższe. Gdy przeanalizujemy ceny złotówkowe to spadek oferowanych cen mamy niemal o połowę. Trudno z faktami dyskutować, a przecież rzepaku w kraju mniej nie przerabiamy, a i konsumpcja w między czasie, pod wpływem większej liczby imigrantów z Ukrainy wzrosła. Czy to nie przeczy prawom rynku? Zależy, z której strony na to popatrzymy, bo okazać się może, że podaż oleju rzepakowego aktu...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 09:22