StoryEditor

Rynkowy Serwis Spod Lady - 14.04.23 r.

Aktualny komentarz dotyczący bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
14.04.2023., 08:04h

Rzepak: widełki się rozjeżdżają

Kursy rzepaku Matif

Wykres notowań rzepaku na Matifie


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Wraz z taniejącym i coraz bardziej zbliżającym się  do granicy 400 euro/t rzepakiem nadchodzi refleksja, czy do żniw rzepak  zawsze już musi tanieć. Oceniając perspektywę notowań giełdowych na najbliższe dwa tygodnie nie można zapominać o tym, że są to już ostatnie dni majowych kontraktów i ostatnie dni notowań rzepaku ze starych zbiorów. Jak na razie widełki notowań rzepaku starego i nowego się rozchodzą i na szczęście rzepak z nowych zbiorów jest o 2 euro droższy.

W początkiem maja jedynym odniesieniem będą notowania na sierpień, a te dotyczą przecież rzepaku z nowych zbiorów. Czy oznacza to, że właściciele starego rzepaku zostaną osamotnieni w swym cierpieniu spowodowanym oderwaniem od przejrzystego, przez lata ukształtowanego już rynku? Oczywiście nie, ale muszą się liczyć z faktem, iż przetwórcy każdy zakup starego rzepaku ze zbiorów 2022 r. oceniać będą pod kątem nadchodzących zbiorów i cen na żniwa.

Dobre samopoczucie u producentów oleju na zakończenie tego sezonu potęgują aktualne informacje, bo USDA podwyższył jeszcze szacu...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 12:37