StoryEditor

Czy czeka nas trzeci akt cenowej tragedii? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 9.02.24 r.

Tylko dwa ostatnie tygodnie wystarczyły, żeby przekonać nas, że ceny choć już od dawna były bardzo niskie, mogą jeszcze pospadać. Czy to już koniec dołowania rynku? Czy obecny stan będzie trwały i co musi się stać, żeby do gospodarstw powróciła opłacalność produkcji?
09.02.2024., 10:25h

Rynek rzepaku

image

Wykresy rzepaku na Matifie

FOTO: taP.pl
image

Kursy rzepaku Matif

FOTO: taP.pl

Rzepak zanurkuje do 400 €?

Po zdecydowanym przebiciu punktu wsparcia, jakim dla rzepaku była granica 420 €/t, większość analityków zastanawia się nad tym, czy rzepak spadając nadal nie przebije kolejnej linii tym razem wykreślonej na poziomie 400 euro?

Wiele zależy od kolejnego, lutowego raportu USDA o rynkach oleistych, który będziemy mogli zobaczyć już dziś po południu. Trudno się jednak pozbyć myśli, że USDA obecnie tylko zbiera informacje z innych krajów i na ich podstawie zestawia wyniki o zbiorach. Jak dłużej się zastanowić, to jest naturalne, bo krajowi specjaliści są najbliżej regionalnego rolnictwa.

Dlatego w gruncie rzeczy informacje o tym jak zachowuje się najważniejsza roślina w kompleksie oleistych – soja, już w zasadzie mamy. Udostępniliśmy je w dzisiejszym artykule o rynku rzepaku. Sojowe żniwa jednak dopiero się rozkręcają, ale żniwa, to zawsze większa podaż okresowa, więc ciśnienie na giełdowe notowania potrwa jeszcze ponad miesiąc.

Patrząc na to wszystko nie sposób nie dojść do wniosku, że kiedy ponad 4 lata temu na naszej stronie pisałem artykuł, że rzepak startuje na 400, to wszyscy ze zdumieniem przecieraliśmy oczy, jak mocny wzrost cen rzepaku mamy. Dziś niewielu z nas to pewnie pamięta, ale brutalny rynek może już wkrótce nam te realia przypomnieć. Tyle że, tym razem będziemy świadkami nurkowania rzepaku poniżej 400 €/t.

 

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 18:01