StoryEditor

Czy druga połowa sezonu przyniesie odnowę? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 5.01.24 r

Start w nowy rok zbiega się z przekroczeniem połowy sezonu 2023/24 i z tego to względu warto przyglądnąć się szansom na zwroty na rynku rzepaku i zbóż. Czy rzepak i zboża mają szansę wkrótce podrożeć?
05.01.2024., 10:28h

Rynek rzepaku

Rzepak ratuje spory popyt

Do końca sezonu pozostało już tylko sześć miesięcy, a spora część rzepaku pozostaje w magazynach gospodarstw i w elewatorach przechowujących go rolnikom usługowo. Według informacji pochodzących od kupujących rzepak przetwórców zdarzają się jeszcze dostawy rzepaku z poprzedniego sezonu. I to te właśnie ubiegłoroczne zapasy wraz z dobrymi zbiorami, nawet przy skromnym imporcie powodują, że przetwórcy mogą być o zaopatrzenie do końca sezonu w miarę spokojni.

W miarę, bo uważny obserwator rynku zauważy, że praktycznie wszyscy przetwórcy w nowy rok weszli z cennikami wyceniającymi dostawy bieżące, a nie jak to bywało dotychczas na bardziej odległe miesiące. Czy świadczy to o tym, że rzepaku potrzebują oni na szybko?

Niektórzy zapewne tak, ale większość z nich analizuje giełdy i obserwując podobne ceny z dostawami na luty, maj do tych z nowego sezonu upewnia się, że rzepak nawet z nowych zbiorów sporo droższy raczej nie będzie.

Tym samym obecne zakupy na już świadczą raczej o idącej na pełne moce produkcji oleju i chęci szybkiego zamknięcia cyklu na obecnych warunkach, nawet na bar...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 13:10