StoryEditor

Niemrawe rynki różnie reagują – Rynkowy Serwis Spod Lady – 8.12.23 r.

Rynek rzepaku ożywił się tylko na chwilę, by pod wpływem spadajacych cen ropy naftowej i taniejącej soi znów zapaść w sen zimowy. Zboża, pomimo, że pszenica na giełdach w tym tygodniu podrożała, w zasypanych śniegiem krajowych skupach drożeć nie chcą.
08.12.2023., 09:56h

Rynek rzepaku

image

Rzepak Matif wykresy

FOTO: taP
image

Matif notowania rzepaku

FOTO: taP

Nadzieja na droższy rzepak

Przyglądając się rzepakowi na Matifie i kolejnej próbie podejścia powyżej 440 €/t można mieć nadzieję, że wreszcie ten manewr się może powieść. Wskazuje na to fakt, że nawet przy wszystkich siłach i ropie naftowej, i soi, które sprzysięgły się w tym tygodniu, by rzepak podołować, to mimo wszystko rzepakowe kursy próbują się bronić.

W zasadzie całą obniżkę Matifu w stosunku do wskazań z ostatniego tygodnia zawdzięczamy wszakże piątkowym spadkom o 9,5 €/t, bo kolejne jednodniowe też całkiem spore próby zdołowania rzepak odbudowywał w kolejnych dniach.

Matif wciąż kręci się wokół 440 €/t, co daje nadzieję, że jak ropa naftowa i soja przestaną tanieć, a kiedyś się to przecież stanie, choćby na jednym z tych dwóch rynków, to rzepak może wyzwolić się z tych ram i lekko podskoczyć. Zdecydowanych podwyżek jednak spodziewać chyba się nie możemy, bo powstrzymywać krajowe ceny może umacniająca się waluta.

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:16