StoryEditor

Czy dopłaty do zbóż cokolwiek zmienią na rynkach rolnych? Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute, odc. 4 [PODCAST]

Na krajowym rynku zbóż mamy niskie ceny skupu i wysokie stany magazynowe, na drogach rolnicze protesty i blokady, a w Jasionce podpisane uzgodnienia ministra z przedstawicielami części rolników. Zapisy tego dokumentu w zakresie dopłat do zbóż są bardzo lakoniczne. Czy zatem rolnicy je otrzymają i czy to cokolwiek zmieni na rynku zbóż?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POSŁUCHAJ PODCASTU!

"Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute" to nowy cykl podcastów Redakcji top agrar Polska. W czwartym podcaście z tego cyklu redaktor naczelny topagrar.pl Bartłomiej Czekała rozmawia z rynkowym ekspertem top agrar Polska dr. Juliuszem Urbanem m. in. o tym czy podpisane w Jasionce uzgodnienia pomiędzy ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim, wiceministrem rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem i przedstawicielami części rolników cokolwiek zmienią na rynku zbóż.

Szczyty rolnicze, protesty, uzgodneinia w Jasionce i co dalej?

W nocy z wtorku na środę przedstawiciele części protestujących rolników oraz minister Czesław Siekierski oraz wiceminister Michał Kołodziejczak podpisali w Jasionce uzgodnienia. Ich treść, chociaż bardzo ogólnikowa, podzieliła środowiska rolnicze. Większość rolników organizujących oddolne protesty nie chciała podpisywać żadnego dokumentu, który nie zawiera zapewnień i realizacji podstawowych rolniczych postulatów. 

Tymczasem uzgodnienia w Jasionce traktują m. in. o uruchomieniu dopłat do zbóż dla rolników w schemacie stosowanym w 2023 roku. Jednak zarówno podczas debaty poprzedzającej podpisanie uzgodnień, jak i podczas briefingu prasowego po ogłoszeniu ich treści z ust uczestników uzgodnień padały kwoty 200 i 300 zł do 1 tony sprzedanych zbóż. Jaka jest zatem prawda o dopłatach do zbóż?

image

Zielony Ład, import z Ukrainy i dopłaty do zbóż. Co uzgodnił minister Siekierski z rolnikami w Jasionce?

Ile to pszenicy potzreba by kupić tonę nawozu?

Przez wybuch wojny w Ukrainie i inflację już zapomnieliśmy o tym jak wyglądały relacje cen skupu zbóż do cen nawozów sztucznych kilka lat temu. Specjalnie dla Was dr Juliusz Urban zestawił dane sprzed 2022 roku i aktualne. Posłuchajcie i oceńcie sami jak zmieniły się relacje tych dwóch produktów do siebie.

Jakość rosyjskiej pszenicy

W jednym z poprzednich naszych podcastów mówiliśmy o tym, że rosyjska pszenica opanowuje światowe rynki za sprawą dumpingowych cen stosowanych przez Rosję. Tego zboża jest także sporo w tym kraju, ale jakiej jest ono jakości? Dr Juliusz Urban znalazł bardzo ciekawe dane i informacje na ten temat, które specjalnie dla Was omówimy w tym odcinku.

Posłuchaj koniecznie!

Nie słuchałeś poprzednich odcinków? Możesz je odłuchać teraz poniżej!

image

Import produktów rzepakowych do Polski, szkodniki w magazynach zbożowych i nowy deal KE z Egiptem. Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute, odc. 3 [PODCAST]

image

Rosja zalewa UE swoimi produktami i rozpycha się na światowych rynkach. Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute, odc. 2 [PODCAST]

image

Niskie ceny zbóż, import z Ukrainy i polityków zapasy z rynkami. Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute, odc. 1 [PODCAST]

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 03:34