StoryEditor

Czy to już koniec spadków? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 23.02.24 r.

Przy ostatnich wręcz dramatycznych spadkach cen zbóż rzepak wydaje się prawdziwą ostoją. Czy tak będzie dalej? Czy ceny rzepaku nadal będą trwałe do końca tego sezonu? A jak może wyglądać sytuacja na rynku pszenicy?
23.02.2024., 10:35h

Rynek rzepaku

image

Wykresy rzepaku na Matifie

FOTO: topagrar.pl
image

Ceny rzepaku na Matifie

FOTO: topagrar.pl

Rzepak ostoją przychodów

W obecnej sytuacji na rynku płodów rolnych trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że rzepak, pomimo przecież różnych zawirowań, jest w tym sezonie prawdziwą ostoją przychodów. Ceny skupu rzepaku u przetwórców, nawet, gdy weźmiemy pod uwagę chłodne szacunki wynoszące 1780 zł/t w relacji do średniej ceny pszenicy, i to tej konsumpcyjnej wynoszącej 740 zł/t, której na rynku jest stosunkowo mało, dają przecież 2,4 krotność relacji tona/tony.

Takie porównanie, gdybyśmy zagłębili się w dalsza analizę relacji do choćby cen pszenicy paszowej, a co najważniejsze kukurydzy (650 zł/t średnio) pokaże nam już 2,7 razy droższy rzepak. Skąd ta kukurydza nagle?

Nie bez powodu, bo za chwilę zaczniemy się zastanawiać nad tym co siać wiosną. Na decyzje naciskać będzie bardzo trudny rynek kukurydziany, i w takim aspekcie, zamiast znów pchać się w zaciskające się szczęki dobrze zaopatrzonego w kukurydzę rynku warto przemyśleć decyzję o zasianiu rzepaku jarego. Tym bardziej, że warunki jak na razie mamy sprzyjające, bo wody w glebie nie brakuje, a na to zwykle narzekali przeciwnicy rzepaku jarego.

Czy jednak rzepak utrzyma kursy, w momencie, gdy z giełd zacznie znikać notowanie majowe? Jak na razie analiza wskazuje, ze nowe zbiory są wyceniane podobnie do starych więc wydaje się byś stabilnie, a drożejąca na powrót ropa naftowa powinna nie dopuścić do większych spadków. Trzeba jednak pamiętać, że okres kwitnienia rzepaku niemal zawsze przynosił obniżki notowań.

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 16:35