StoryEditor

Miarkować wpływ suszy - Rynkowy Serwis Spod Lady - 23.06.23 r.

O suszy rozmawiamy o tym czasie już od paru ładnych lat, a jednak co roku mamy wciąż spore zbiory. Warto docenić fakt, że Polska to spory kraj i może być różnie w rożnych regionach. Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
23.06.2023., 08:06h

Rzepak atrakcyjny, czy się odbije?

Kursy rzepaku Matif

Wykresy kursów rzepaku


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:


Pisząc tytuł, o tej atrakcyjności rzepaku zdecydowanie miałem na myśli kupujących a nie rolników. Producenci rzepaku, zresztą wszystkich płodów w tym sezonie zdecydowanie będą mieli problem z połączeniem kosztów z przychodami z produkcji. Miejmy nadzieje, że jest to tylko ten jeden rok, który trzeba przetrwać. Natomiast kupujący, wliczając w to grono przetwórców problem mają tylko i wyłącznie, albo aż, z oczekiwaniami koncernów paliwowych i sieci marketów dotyczącymi ciągłego dołowania cen oleju.

W tym jednak zamieszaniu wydaje się, że reakcje powodujące wyceny na poziomie minus 30 €/t w stosunku do Matifu, na bazie niemieckich warunków handlowych są mocno przesadzone. Takie zachowania, które mają miejsce nie tylko przecież w Polsce już teraz weryfikuje rynek światowy, bo zwyczajowi eksporterzy to widząc mówią: KUPUJĘ! I tak się dzieje, ale to jest właśnie rola dużego, a jakże ostatnio małego rynku, jeśli ktoś przefajnuje, to towar mu odjedzie.

Na notowania na Matifie nie mamy wpływu, bo co tu prognozować jeśli w jeden dzień rzepak droże...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 10:15