StoryEditor

Rynek się ostudził - Rynkowy Serwis Spod Lady - 2.06.23 r.

Mniejsza podaż sprzedających bezpośrednio do skupu rolników powoduje uspokojenie długotrwałych obniżek cenowych. Najbardziej aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
02.06.2023., 08:06h

Rzepak tańczy wkoło 400 €

Matif rzepak

Kursy rzepaku wykres


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Notowania rzepaku na Matifie zachowują się tak, że kojarzą się z taką plastikową zabawką z czasów PRL, sprzedawaną w nadmorskich kurortach. Marynarzyk, który tańcząc na cienkiej nitce za pociągnięciem sznureczka wdrapywał się po linie do góry, po czym spadał, by zabawę można było kontynuować. Tak samo jest z notowaniami rzepaku, trochę windują się powyżej 400 €/t i znów spadają poniżej tej granicy, by wreszcie pod koniec tygodnia lądować niemal w wyznaczonym punkcie.

Jak rzeczywiście cienka jest jednak ta nitka, łącząca sierpniowy rzepak z wyznaczonym przez rynek wspomnianym wyżej poziomem, mogliśmy się przekonać w tym tygodniu, gdy kursy spadły nawet do 385 €/t. Tak poważne testowanie zdecydowanie niższych pułapów sygnalizować może, że za chwilę będziemy mogli o 400 €/t już zapomnieć.

Tak jak pisałem przed tygodniem, wyraźnie trzeba wykorzystywać szansę przynoszoną przez los powodujący jednodniowe wzrosty kursów. Jednak wszystko wskazuje na to, że wielu do myśli o przetrzymaniu ubiegłorocznego rzepaku do nowych zbiorów się już przyzwyczaiło...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 10:05