StoryEditor

Nie marnujmy zboża już na starcie! - Rynkowy Serwis Spod Lady - 14.07.23 r.

Ceny na skupach zaczynają się dopiero układać, ale równie ważne jest odpowiednie poukładanie się w magazynach, zwłaszcza u tych którzy mają zapasy z ubiegłorocznych żniw. Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku eksperta rynkowego top agrar Polska.
14.07.2023., 09:07h

Rzepak zawsze startuje podobnie

Matif rzepak

Wykresy rzepaku Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Wzrosty notowań rzepaku na Matifie  tuż przed startem zbiorów cieszą, dla wprawnego oka uwypukla się jednak obraz w każdym z ostatnich sezonów bardzo podobny. Na starcie lipca giełdowe kursy lecą w dół, po czym zaczynają rosnąć, a potem albo cenowa huśtawka, albo wypłaszczenie. W dłuższej perspektywie może być różnie choć pomimo, że rzepak startuje w tym roku zdecydowanie niżej od cen z dwóch ostatnich sezonów, to raczej nie ma co się spodziewać szybkiego wyrównania poziomów do choćby sezonu 2021/22.

Taką prognozę mogą zmienić kolejne informacje z pól, bo choć korekta zbiorów rzepaku w UE o kilka procent zaledwie wydaje się skromna i zbyt wielkiego znaczenia dla rynku mieć nie powinna, to już pierwsze zbierane w Polsce rzepaki nasionka mają bardzo drobne. Tym samym może okazać się, że podchodzenie optymistyczne do faktu, że skorygowane zbiory w Niemczech, Francji i Bułgarii, mogą być pokryte lepszymi efektami w Polsce i w Ukrainie może się nie potwierdzić. Ta druga już zauważyła zresztą, że sprzedaż surowca jest mniej opłacalna niż wyprodukowanego zeń oleju i w ...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 03:04