StoryEditor

Mocne wzrosty, a co dalej? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 24.05.24 r.

Ostatnie tygodnie na giełdzie Matif owocują stałymi wzrostami kursów zarówno rzepaku, jak i pszenicy. Czy ta tendencja się utrzyma i co może wydarzyć się z krajowymi cenami w najbliższej przyszłości?
24.05.2024., 10:39h

Rynek rzepaku

image
Wykresy rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar.pl
image
Notowania rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar,pl

Rzepak po 500 €?

Czy rzepak dojdzie do 500 €/t? Już wcześniej pisałem, że w notowaniach rzepaku nic obecnie nie jest nierealne. Jak rzepak na Matifie przebił 480 €/t, to teraz szuka sobie nowych celów i forsuje je pomimo korzystniejszych prognoz dla soi. 

Moim zdaniem zbyt dużo jednak negatywnych prognoz dla rzepaku się nagromadziło, by taki rosnący trend utrzymał się, gdy tylko żniwa ruszą. Trochę deszczu przetoczyło się przez naszą część Europy, to zawsze dobrze robi rzepakowi o tej porze. A już dobrze nawodniona Francja może nas zbiorami zaskoczyć.

Także zapowiadające się wcześniejsze żniwa szybko podreperują zapasy u europejskich przetwórców. Europejskich, bo u nas wydaje się, że problemu nie ma i dopiero kolejny sezon może przynieść bardziej precyzyjne bilansowanie

Biorąc pod uwagę w miarę stabilny przerób i zbiory chyba jesteśmy w Polsce na wyjątkowo korzystnej pozycji. Widząc obecne wzrosty cen rzepaku, już słyszę od rolników, jak mówią do przetwórców: – Zadzwoń jak będziesz płacił 3 tys. zł/t. Taki telefon może jednak nie nastąpić przez cały długi sezon. 

 

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 17:18