StoryEditor

Rynki rolne wracają pod dyktat cen ropy naftowej? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 17.11.2023 r.

Rynek rzepakowy i zbożowy ostatnio na ruchy cen na rynku ropy naftowej nie reagowały, a tymczasem, pomimo dobrze rozwijającej się sytuacji na giełdzie Matif zanotowaliśmy wręcz paniczne spadki. Co dalej z cenami rzepaku i zbóż? Komentarz rynkowy eksperta top agrag Polska.
17.11.2023., 13:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są kursy rzepaku na Matifie?
  • Jaki potencjał pokazał rzepak w tym tygodniu?
  • Co się stało, że kursy rzepaku potem potaniały?
  • Do jakich podstawowych zasad wraca rynek rzepaku?
  • Ile kosztuje pszenica na Matifie?
  • Dlaczego pszenica na Matifie spadła?
  • Czy to znaczy, że pszenica naprawdę potaniała?
  • Co dalej stanie się z cenami zbóż?
  • Jakie są aktualne kursy walut?
  • Co powoduje kolejne umocnienie złotego?

Rynek rzepaku

image

Wykres rzepaku na Matifie

FOTO: topagrar.pl
image

Notowania rzepaku na Matifie

FOTO: topagrar.pl

Rzepak odreagował po październikowym dołku

Rzepak, który na początku tygodnia wreszcie mocniej odreagował po październikowym dołku, pokazał potencjał do wzrostów kursów lutowych w pobliże 450 €/t. I tak by się pewnie stało, gdyby w rynki oleistych nie wmieszała się ropa naftowa, gwałtownie taniejąca po raporcie o rosnących zapasach w USA.

W sumie rzepak przez wiele lat przyzwyczaił nas, że chodzi za soją i ropą naftową, i jak w poprzednim tygodniu ceny rzepaku podciągnęła soja, to w tym właśnie notowania ropy naftowej rzepakowi nie dały się powyżej granicy 440 €/t. odbić na dłużej.

Czy znaczy to, że na taki kurs rzepak jest wciąż skazany? No chyba nie, bo zawsze po sporych spadkach w rynku ropy występuje uspokojenie i już koniec wczorajszych notowań pokazał, że paniki nie ma.

Także rzepak uspokajając się może na powrót, tyle, że może teraz już trochę mniej skokowo zacząć odbudowywać swoje pozycje. My jednak musimy dodatkowo analizować kurs złotego, który nam niestety często przeszkadza w konsumowaniu ewentualnych wzrostów na Matifie.

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 12:29