StoryEditor

Ceny zbóż i rzepaku mają swoją szansę – Rynkowy Serwis Spod Lady – 10.11.2023 r.

Przy nadchodzących Świętach i kończących sie zbiorach kukurydzy ceny zbóż, nawet tych paszowych mają szansę trochę się odbić. Podobnie jest z rzepakiem, który może zareagować na coraz większe problemy pogodowe w Ameryce Południowej.
10.11.2023., 11:16h

Rynek rzepaku

image

Wykresy rzepaku na Matifie

FOTO: topagrar.pl
image

Notowania rzepaku na Matifie

FOTO: topagrar.pl

Rzepakowa nadzieja w soi

Rzepak wciąż może reagować na coraz większe problemy pogodowe w Ameryce Południowej. W Brazylii w połowie kraju jest susza, a drugą połowę zalewają ulewne deszcze, a przecież jakiekolwiek cięcia w produkcji soi, przy szacowanych tam zbiorach powyżej 160 mln t, muszą odbić się na światowym bilansie. Także Argentynę dotykają skutki suszy, a kraj ten ma zdaniem USDA wyprodukować wciąż 48 mln t.

Przy pojawiających się problemach z pogodą i ponad połowie światowej produkcji soi skupionej w zaledwie dwóch krajach, nie ma szans by bilans soi utrzymał się zbyt długo. USDA, pomimo, że nie obniżyła produkcji soi w krajach największych producentów, temat kurczących się zapasów już rozpoczęła analizować i zmniejszyła je o ponad 1 mln t, bo Chiny nie odpuszczają w imporcie.

Tym samym, notowania rzepaku, które przed raportem oczekując na korekty zbiorów soi rosły, po jego ogłoszeniu zaczęły gasnąć. Co się odwlecze to jednak nie uciecze, bo wreszcie wrócił dawny trent równoległości kursów rzepaku i soi, a tu perspektywy są raczej do góry.

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 09:25