StoryEditor

Grypa ptaków: Francja wydaje miliony euro na szczepienia kaczek. Czy to działa?

W UE jedynie Francja zastosowała dotychczas szczepienia przeciwko grypie ptaków. Wszystkie kaczki przeznaczone do tuczu są szczepione. 85% kosztów ponosi rząd.
09.06.2024., 12:05h

Francja jest jak dotąd jedynym krajem w UE, który rozpoczął ogólnokrajowe szczepienia przeciwko grypie ptaków na fermach utrzymujące kaczki rzeźne. Ich podatność na wirusa HPAI jest wysoka.  We Francji, głównie na północy i południowym zachodzie utrzymywanych jest około 16 milionów kaczek rzeźnych. Ponieważ chów na wolnym wybiegu jest powszechny, trudno jest wdrożyć środki bioasekuracji lub zamknąć ptaki w budynkach. 

1300 ognisk ptasiej grypy w ciągu jednego roku

W ciągu ostatnich czterech do pięciu lat kraj poniósł ogromne straty w populacji kaczek. W rezultacie hodowcy przez kilka lat z rzędu nie osiągali prawie żadnych dochodów. Tylko w latach 2020–2021 w populacji kaczek wystąpiło około 1300 ognisk tej choroby.

Gdy UE otworzyła drogę do szczepień, przeprowadzono dokładne wstępne badania naukowe w celu ustalenia, która szczepionka najlepiej nadaje się do szczepień zapobiegawczych. Podjęto decyzję o zastosowaniu szczepionki markerowej mRNA, która umożliwia rozróżnienie między przeciwciałami terenowymi i szczepionkowymi.

Kampania szczepień rozpoczęła się 1 października 2023 r. Początkowo wyłącznie na głównych obszarach hodowli kaczek na północy i południowym zachodzie Francji. Później szczepionka została wdrożona w całym kraju. Jest to obowiązkowe w gospodarstwach posiadających ponad 250 kaczek. Gospodarstwa eksportujące zwierzęta hodowlane lub jaja nie mogą przeprowadzać szczepień.

image

Francja rozpoczęła szczepienia przeciwko grypie ptaków. Są pierwsze konsekwencje tej decyzji.

Podwójne szczepienie przeciwko HPAI

Szczepionkę podaje się dwukrotnie podskórnie w iniekcji. Pierwszą szczepionkę podaje się pomiędzy 10. a 21. dniem życia piskląt. Zwierzęta otrzymują drugie szczepienie 18 do 23 dni po pierwszym. Szczepienia przeprowadzają rolnicy, lekarze weterynarii oraz specjalnie przeszkolone zespoły.

Postęp szczepień jest monitorowany zgodnie z przepisami UE. Weterynarze raz w miesiącu odwiedzają każdą fermę, kontrolują zwierzęta i pobierają próbki od 60 zwierząt, które są badane w laboratorium metodą PCR. W ramach monitoringu pasywnego co tydzień bada się także trzy martwe kaczki z każdej fermy metodą PCR.

Początkowo koszty szacowano na 105 mln euro. Obecnie szacuje się ją na 130 milionów euro. W pierwszym roku 85% kosztów pokryją francuscy podatnicy, a przemysł drobiarski będzie musiał sam pokryć pozostałe 15%. Państwo płaci za szczepionkę, część kosztów weterynaryjnych i aktywny miesięczny monitoring. Przemysł pokrywa koszty monitoringu pasywnego oraz pozostałe koszty weterynaryjne.

Zakaz eksportu do krajów trzecich

Do tego dochodzą straty finansowe spowodowane ograniczeniami w handlu. Kiedy rozpoczęły się szczepienia, Japonia, Tajlandia, USA i Kanada natychmiast wstrzymały cały import drobiu z Francji. Do tych krajów nie wolno już eksportować kaczek z całej Europy.

Zarówno francuskie Ministerstwo Rolnictwa, jak i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w dalszym ciągu oceniają pierwszą turę szczepień jako sukces. Od jesieni 2023 r. do kwietnia tego roku w całym kraju odnotowano zaledwie dziesięć ognisk ptasiej grypy u zwierząt gospodarskich. Jednak w tym samym okresie ubiegłego roku było ich 315. Według EFSA obecne przypadki miały miejsce głównie w stadach nieszczepionych.

image

Francja: ognisko grypy ptaków na fermie zaszczepionych przeciwko HPAI kaczek. Jak to możliwe?

Wymagane trzecie szczepienie przeciwko HPAI?

Wirus wykryto ponownie w styczniu 2024 r. w populacji kaczek, które zostały zaszczepione już w październiku 2023 r. Może to oznaczać, że szczepienie zapewnia jedynie krótkotrwałą ochronę i konieczne może być trzecie szczepienie.

Wkrótce rozpoczną się przygotowania do kampanii szczepień na rok 2024/25. Oprócz szczepionki firmy Boehringer stosowana będzie także druga szczepionka krajowej produkcji firmy Ceva.

oprac. dkol na podst. topagrar.com

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 21:01