StoryEditor

Agritechnica 2019: Opony rolnicze Alliance do 100 km/h

Srebrny medal Agritechnica za innowację otrzymała opona Alliance 398 MPT. To pierwsza opona do pojazdów rolniczych umożliwiająca jazdę po drodze z prędkością nawet 100 km/h.
11.11.2019., 14:11h

Zaprojektowane pod kątem wielkogabarytowych pojazdów rolniczych rozwiązanie stanowi przełom w transporcie rolniczym. Podczas pracy na polu zachowuje się jak opona rolnicza, a podczas jazdy po drodze szybkiego ruchu zamienia się w oponę drogową, pozwalając jechać szybko, bezpiecznie i płynnie.

Koncepcja bezpośredniego transportu

Dzięki specjalnemu ogumieniu wielkogabarytowe pojazdy rolnicze nie powinny już dłużej oczekiwać na załadunek zbiorów na krawędzi pola, lecz wjeżdżać bezpośrednio na pole i pracować obok kombajnu, a po pełnym załadunku wracać na drogę, aby przetransportować zbiory dalej z prędkością sięgającą nawet 100 km/h. Jak podkreśla producent, ta nowa koncepcja bezpośredniego transportu eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych sprzętów (np. wozów przeładowczych), co przekłada się na mniejsze wykorzystanie siły roboczej, czasu i paliwa przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności pracy. Opona ma konstrukcję radialną ze stalowym opasaniem, co jak zaznacza Alliance zapewnia dobrą przyczepność i pozwala na dużą ładowność, a z drugiej strony sprawdza się podczas jazdy po drodze.

 

Centralne pompowanie kół

Receptą firmy Alliance na szybie dostosowanie opony do skrajnych warunków (pole/droga) jest system centralnego pompowania kół, który szybko zmienia ciśnienie z wysokiego, wymaganego do jazdy po drodze na niskie, odpowiednie do pracy na polu, i odwrotnie, znacznie zwiększając wydajność pracy. Zakres regulacji ciśnienia w oponach wynosi od 0,8 bara do pracy na polu do 6,5 bara do jazdy po drodze.

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 17:37