StoryEditor

Sprzęt Dal-Bo w ofercie Raitechu

Paleta narzędzi uprawowych marki Dal-Bo to wiele rozwiązań, w tym jest wiele wersji wałów, sprzętu do przygotowania roli do siewu przy płytkiej i głębszej uprawie gleby. 
30.12.2018., 20:12h
Sprzęt duńskiej marki Dal-Bo, to już 70 lat tradycji w produkcji wałów uprawowych. W tym czasie firma "dorobiła się", a może lepiej powiedzieć wyspecjalizowała się znacznie w ich produkcji, że chętni mogą kupić zestaw o szerokości roboczej nawet 24 m. Przy takich wymiarach przydaje się system hydraulicznego kopiowania terenu. Dla wyjaśnienia informujemy, że zakład nie oferuje wałów węższych niż 1,5 m.

W mijającym roku Dal-Bo zyskała nowego sprzedawcę, którym została firma Raitech z Brzozy i jego 6 oddziałów. Wśród duńskich narzędzi w Bednarach można było zobaczyć model z oznaczeniem Maxicut 920. Służy on do zgniatania resztek pożniwnych przez masywne walce. Na nich umieszczono szerokie płaskowniki, które tną materiał organiczny niczym noże, bo metalowe części są ostro ścięte.

Producent informuje, że prędkość robocza zestawu Maxicut wynosi od 18 do 25 km/h, co pozwala uzyskać dużą wydajność pracy. Sprzęt służy do pracy na ściernisku po zbiorze kukurydzy, słonecznika i rzepaku. Według danych firmy Dal-Bo praca zestawem Maxicut pozwala uzyskać niskie zużycie paliwa 3-4 l/ha. Żywotność noży producent określana na co najmniej 5000 ha. Sprzęt może być wyposażony w tylną hydraulicznie składaną dwurzędową bronę z mocnymi 16-milimetrowymi zębami.

Trzeba dodać, że wśród nowości firmy Dal-Bo jest układ Depth Control, który stanowi elektroniczną skalę głębokości pracy. Dzięki ultradźwiękowemu czujnikowi zamontowanemu na bronie traktorzysta może zobaczyć na wyświetlaczu w kabinie informacje o intensywności i głębokości roboczej zębów na bronie Dal-Bo. Przy dużym zapyleniu lub w nocy i korzystaniu z mechanicznej skali głębokości trudno zobaczyć, jak głęboko pracuje maszyna. To rozwiązanie nagrodzono na targach Agromek.

oprac. jj
Fot. Józefowicz
Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 13:01