StoryEditor

60 gatunków na 2 ha – rolnictwo wzorowane na ekosystemie lasu

Wzorowane na ekosystemie lasu naturalne rolnictwo bez nawozów i oprysków, gdzie jedynym nakładem jest gnojowica lokalnych krów, to trend zapoczątkowany przez indyjskiego rolnika Subhasha Palekara.
07.04.2023., 10:04h
W lasach często spotykamy ogromne drzewa, których gałęzie mimo braku nawozów i pestycydów uginają się od ciężaru owoców. Zdaniem wizjonera Palekara to dowód, że rośliny zdrowo rosną bez pomocy chemii. Po latach wdrożeń i szkoleń dziś blisko 60 tys. gospodarstw w Indiach na łącznym areale niespełna 3 tys. ha stosuje zasady beznakładowego rolnictwa. Doświadczenia jednego z nich, gospodarstwa Va Vagado, niedaleko miasta Surat w zachodniej części Indii, prowadzonego przez Bharata Jai, poznałem podczas wyjazdu studyjnego, zorganizowanego przez indyjskiego producenta opon – BKT.


Indyjski rolnik Bharat Jai prezentuje założoną przed 14 miesiącami plantację. W wielowarstwowym ogrodzie równomiernie rozmieszczono po kilkadziesiąt gatunków owoców i warzyw.

Warstwowy ogród - 60 gatunków roślin na różnych wysokościach

Prowadzony od niespełna półtora roku przez rodzinę Jai warstwowy ogród obejmuje kombinację owoców i warzyw, które można uprawiać razem. W tym przypadku na 2 ha uprawia się ponad 60 gatunków na różnych wysokościach na tym samym gruncie. Warzywa zbiera cztery razy w roku, a plony sprzedaje w pobliskich miastach bez pośredników. Roczny przychód z działalności sięga 0,5 mln rupii indyjskich (ok. 27 tys. zł).
Bharat Jai gospodaruje na lekkich glebach, ale z wysokim poziomem wód gruntowych, osiąganych na głębokości 6 stóp (ok. 180 cm). Wszystkie prace w ogrodzie wykonywane są ręcznie, za wyjątkiem formowania redlin, na których prowadzona jest uprawa. Redliny są niezbędne nie tylko ze względu na nieco wygodniejszą pracę, ale i konieczność comiesięcznego nawadniania plantacji. W tym celu raz w miesiącu rolnik nawadnia ogród wodą z pobliskiego kanału, połączonego z oddalonym o 15 km jeziorem.


Spis gatunków warzyw i owoców uprawianych w gospodarstwie.
– Co piętnaście dni możemy pobierać wodę z tego kanału do nawodnień. To ważne, bo w tym regionie deszcz pada tylko od 15 lipca do końca września – informuje Jai.

W tym krótkim czasie spadnie niemal 1000 l deszczu, dlatego tak ważna dla lokalnego rolnictwa jest właściwa retencja, by zapewnić wodę przez cały rok.

Nie stosują pestycydów ani nawozów

Wszystkie gospodarstwa zrzeszone w Subhash Palekar Natural Farming podczas uprawy nie stosują pestycydów ani nawozów, a kluczem do sukcesu jest jiwamrit, czyli mieszanka kilku naturalnych składników. Przygotowuje się ją w 200-l beczkach, gdzie woda uzupełnia ok. 10 l moczu krowiego, 10 kg krowiego kału, 1 kg nierafinowanego cukru, wytwarzanego tradycyjnymi metodami z soku z trzciny cukrowej i 1 kg mąki z groszku.
Całość po wymieszaniu jest fermentowana przez 48 godzin, a następnie wykorzystana jako wartościowy naturalny nawóz. Uważa się, że najskuteczniejsze są odchody i mocz czarnej krowy Kapila.
Ponadto rolnicy stosują następujące praktyki:
  • beejamrit: zaprawianie nasion preparatami na bazie krowiego łajna i moczu,
  • aachhadan: pozostawianie resztek pożniwnych na powierzchni gleby, by ograniczyć parowanie wody i wytworzyć próchnicę w glebie,
  • waapsa: napowietrzanie gleby.
Szkodniki i choroby są zwalczane za pomocą różnych kashayam (wywarów), sporządzonych z krowiego łajna, krowiego moczu i ekstraktów roślinnych. Mocz krów i łajno używane w preparatach surowców naturalnych muszą pochodzić wyłącznie od krów rodzimych.


W Va Vagado pracuje tylko jeden lekki traktor, który tylko formuje redliny i służy do transportu.
Uważa się, że jeden gram krowiego łajna zawiera od 300 do 500 kultur pożytecznych mikroorganizmów, które rozkładają wysuszoną biomasę w glebie i przekształcają ją w gotowe do użycia składniki pokarmowe dla roślin. Palekar dowiódł, że każdy akr (0,4 ha) wymaga miesięcznie 10 kg krowiego łajna, więc jedna krowa może pomóc w nawożeniu 30 akrów ziemi.
System naturalnego rolnictwa Subhash Palekara jest aktywnie wspierany przez rząd, który dofinansowuje rolnikom zakup plastikowych beczek, zakup krów rodzimych ras 50%, czy budowania obór celem łatwiejszego pozyskiwania odchodów.
Na dwóch hektarach przenikają się banany, kokosy, papaje, trzcina cukrowa, pomidory, brokuły, czy papryczka chilli. Całoroczna wegetacja umożliwia stałe plonowanie owoców.

Jan Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 00:02