StoryEditorMateriał promocyjny

Bezpieczny czy modny - jakim rolnikiem jesteś?

Ręczny, naramienny, plecakowy czy ciągnikowy. Niezależnie z jakiego opryskiwacza korzystasz musisz pamiętać o odpowiedniej ochronie. Nawet, gdy wykonujesz opryski w wysokich temperaturach letnich nie możesz zapominać o swoim bezpieczeństwie. Bo rezygnacja, z któregokolwiek elementu ochrony osobistej to igranie z własnym bezpieczeństwem.
08.12.2021., 12:12h

Nowoczesne środki ochrony roślin przy właściwym ich użytkowaniu są w pełni bezpieczne – ale musisz pamiętać, by zawsze postępować zgodnie z etykietą. Nawet jeśli oprysk wykonujesz znanym preparatem co roku, zawsze przed przystąpieniem do rozrabiania cieczy, sprawdź zapisy etykiety. Zakres niezbędnej ochrony uzależniony jest od wielu czynników, takich jak klasa toksyczności produktu, jego przeznaczenie czy sposób użycia i wskazany w instrukcji użytkowania preparatu.

Stosowanie środków ochrony roślin, oprócz dużej wiedzy i doświadczenia, wymaga także użycia odpowiednio skalibrowanego sprzętu i certyfikowanej odzieży ochronnej. Reguła ta dotyczy nie tylko samego momentu wykonywania zabiegu ochrony roślin, ale wszystkich etapów pracy – od przygotowania cieczy użytkowej do gospodarowania pustymi opakowaniami po zużytych środkach.

Ochrona podczas oprysku

Pracę ze środkami ochrony roślin należy rozpocząć od sprawdzenia zaleceń zawartych na etykiecie produktu. Informacje w niej zawarte różnią się w zależności od środka, dlatego należy ją każdorazowo uważnie przeczytać. Dokładna lektura etykiety pozwoli nie tylko zastosować odpowiednią dawkę środka i zapobiegnie zatruciom pszczół, lecz także pomoże dobrać odpowiednią odzież ochronną, taką jak rękawice, maska, gogle i kombinezon. Certyfikowaną odzież ochronną (z symbolem CE) można kupić w sklepie ze środkami ochrony roślin lub artykułami BHP. Podczas wykonywania zabiegu zawsze trzeba pamiętać o noszeniu środków ochrony indywidualnej.

Rękawice

Podczas przygotowywania cieczy użytkowej, czyli podczas pracy ze stężonym produktem, szczególnie ważne jest stosowanie wielorazowych, flokowanych rękawic nitrylowych z długim mankietem. Takie nieprzepuszczalne rękawice chronią nie tylko przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych, lecz także przed urazami mechanicznymi. Rękawice nitrylowe stosujemy także podczas oprysku. Przed założeniem rękawic sprawdzamy czy nie są uszkodzone, a przed zdjęciem zawsze umyjemy je pod bieżącą wodą – to przedłuża trwałość rękawic i zapobiega ich skażeniu od wewnątrz. Zdejmując rękawice pamiętajmy, aby nie dotykać ich części zewnętrznej – nigdy nie wywracamy rękawic na lewą stronę, bo utrudni to ich ponowne użycie i skazi wnętrze.

Maska

W zależności od rodzaju środka ochrony roślin, ochronę dróg oddechowych zapewni dobrze dopasowana do twarzy półmaska z filtrem przeciwpyłowym P2 lub P3, półmaska z filtrem pochłaniającym A2 lub półmaska filtrująco-pochłaniająca z filtrami A2/P2. Oczy i twarz ochronimy za pomocą gogli i ekranu, a głowę – czapką z daszkiem lub kapturem kombinezonu.

Kombinezon

Kolejnym elementem ubioru jest kombinezon – jednorazowy lub wielokrotnego użytku – zapewniający ochronę przeciwchemiczną zgodną z kategorią III, typ 4, 5 lub 6. Pod kombinezon chowamy mankiety rękawic i cholewy butów.

Obuwie

Obuwie ochronne również powinno być wykonane z nienasiąkliwych materiałów, takich jak guma, winyl lub neopren. Prawidłowo założone obuwie do oprysków powinno być zakryte nogawkami spodni kombinezonu.

Szczelna kabina ciągnika

Badania przeprowadzone w różnych krajach dowodzą, że używanie ciągnika ze szczelną kabiną przy stosowaniu środków ochrony roślin 10-krotnie zmniejsza poziom narażenia na kontakt z cieczą użytkową. W kabinie ciągnika muszą znajdować się: opakowanie nitrylowych rękawic jednorazowych – na wypadek konieczności zmiany ustawień opryskiwacza lub drobnej naprawy, worek plastikowy na zużyte rękawice i pojemnik z czystą wodą, aby natychmiast przemyć części ciała (oczy, dłonie, twarz), które miały kontakt z cieczą użytkową.

Po skończonej pracy

Po zakończeniu pracy należy wziąć́ kąpiel i zadbać o dobry stan odzieży ochronnej zgodnie z instrukcjami producentów. Przy czyszczeniu i praniu odzieży trzeba pamiętać o:

·        umyciu rękawic oraz butów wodą przed ich zdjęciem,

·        wyczyszczeniu wnętrza maski szmatką lub wilgotnym ręcznikiem z użyciem delikatnego środka do mycia naczyń,

·        wymianie maski jednorazowej po każdym użyciu,

·        umyciu wodą okularów ochronnych po każdym dniu pracy.

 

W przypadku kombinezonów ochronnych:

·        jednorazowego użytku - należy wymieniać po każdym dniu pracy,

·        wielokrotnego użytku - nie powinno się przekraczać maksymalnej liczby prań.

 

Podobnie jak przeterminowane czy niezużyte do końca środki ochrony roślin, tak samo zużyte środki ochrony indywidualnej należy traktować jako odpad niebezpieczny i przekazać je firmom świadczącym profesjonalne usługi odbioru, transportu i unieszkodliwiania takich odpadów.

 

Zobacz jak dbać o swoje bezpieczeństwo na Akademia PSOR

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 17:48