StoryEditor

CIPC – uciążliwa pozostałość w przechowalni

Jedna z powszechniej stosowanych s.cz. w przechowalni ziemniaków – chloroprofam, CIPC – zapobiegający przedwczesnemu kiełkowaniu bulw, nie może być już użytkowana w takim przeznaczeniu. To dla towarowych producentów bulw duży kłopot.
04.06.2020., 13:06h
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/989 z 17 czerwca 2019 r. s.cz. chloroprpofam (CIPC) stosowana powszechnie w przechowalniach ziemniaka, od 8 października 2020 r. nie może być już stosowana, przechowywana i neutralizowana. Przepis ten oznacza jednocześnie, że obiekty, urządzenia i sprzęt, które były wykorzystywane w procesie przechowywania ziemniaków muszą być wyczyszczone z jego pozostałości.


Rodzi się tu jednak problem, jak je dokładnie usunąć z elementów drewnianych, zakątków poddasza czy kanałów wentylacyjnych? UE wydała też zalecenia, jak należy zrealizować ten wymóg, jednak praktycy mają dużo wątpliwości, dotyczących skuteczności tych prac. Oto niektóre z sugestii:
  • Przechowalnie muszą być wyczyszczone jak najszybciej, po opróżnieniu zbiorów z 2019 r.
  • Czyszczenie pomieszczenia należy wykonać od góry do doły, tj. od dachu w kierunku podłogi.
  • Najpierw należy usunąć osady przez czyszczenie na sucho (sprzątanie, odkurzanie z filtrem przeciwpyłowym HEPA lub węglowym), a następnie użyć myjek ciśnieniowych lub parowych.
  • Przenośne elementy przechowalni należy wystawić na zewnątrz i po czyszczeniu poddać ...
Pozostało 35% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:02