StoryEditor

Czy możliwość przeorania obornika zostanie wydłużona z 12 do 24 godzin?

Podlaska Izba Rolnicza wystosowała oficjalne pismo, w którym wnioskuje o zmianę Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Dotyczyć ma on praktyki wymieszania obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji i przedłużenia tego czasu do 24 godzin. Jak argumentują swój wniosek?
01.02.2023., 14:02h
- Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje o zmianę Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 w zakresie ekoschematu – Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w szczególności w zakresie praktyki wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji, wprowadzając możliwość przeorania w ciągu 24 godzin – czytamy w piśmie.

Potwierdzenie wymieszania obornika przy pomocy aplikacji 

Jak zaznaczają, aby skorzystać z tej praktyki, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu i parku maszynowego. Dodatkowo zaznaczony został fakt, że województwo podlaskie, charakteryzuje się w dużej mierze rozdrobnieniem działek rolnych, które często są od siebie sporo oddalone, a rolnicy posiadający między innymi zwierzęta muszą je również skarmić czy wykonać codzienne obrządki.

Czytaj także: Nawożenie obornikiem: jak nie tracić azotu przed wymieszaniem z glebą?

Kolejnym utrudnieniem wskazanym przez Podlaską Izbę Rolniczą jest potwierdzenie wymieszania obornika za pośrednictwem aplikacji za pomocą zdjęcia geotagowanego. Może to być utrudnieniem dla rolników w średnim wieku, którzy nie posiadają odpowiedniego aparatu telefonicznego z dostępem do internetu.

Skorzystanie z powyższej praktyki jest nierealne do wykonania

- Zdajemy sobie sprawę, iż przeoranie obornika w ciągu 12 godzin jest najlepszym zawiązaniem, który gwarantuje pożądany poziom redukcji emisji amoniaku do atmosfery, jednak dla większości rolników skorzystanie z powyższej praktyki jest nierealne do wykonania – czytamy.

Dodatkowo Podlaska Izba Rolnicza, apeluje o wprowadzenie niezależnego czynnika od rolnika, jak:
  • uszkodzenie maszyny,
  • wypadek rolnika,
  • inne przyczyny niezależne od rolnika, które uniemożliwią wykonanie przeorania gruntów rolnych w określonym 12-godzinnym czasie.


opr. Bernat Patrycja
Źródło: PIROL
Fot: envato.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 18:24