StoryEditor

Debiut giełdowy firmy fitofarmaceutycznej Corteva Agriscience

Od kilkunastu lat na światowych rynkach trwają konsolidacje, przejęcia, zakupy mniejszych przedsiębiorstw przez większe oraz podobne zmiany własnościowe wśród firm z różnych branży. Dotyczy to także producentów środków do produkcji rolnej - chemii w ochronie roślin. odmian, nawozów, maszyn. Jednym z najmłodszych dzieci tych procesów jest firma Corteva Agriscience.
04.06.2019., 13:06h
Corteva Agriscience powstała z połączenia sił amerykańskich firm Dow i DuPont z pionem hodowlano-nasiennym Pioneer. Obecnie Corteva Agriscience nabiera samodzielności i odłączyła się od konglomeratu DowDuPont. Jest zatem oddzielną firmą wyspecjalizowaną w działalności na rynku agro. Ponadto firma wchodzi na nowojorską giełdę pod symbolem giełdowym „CTVA”.
 
Choć Corteva Agrisciencejest nowym przedsiębiorstwem, to dzięki tradycji, produktom i rynkowi jakie przejęła z przedsiębiorstw Dow, DuPont i Pioneer jest graczem globalnym.  Na naszym rynku znane są odmiany, szczególnie kukurydzy i rzepaku, wiele herbicydów w tym opartych o najnowszy Arylex oraz fungicydy i insektycydy.

Przekształcenia właścicielskie zakończyły się 1 czerwca, gdy każdy z zarejestrowanych udziałowców DowDuPont otrzymał jedną akcję Cortevy na każde trzy akcje DowDuPont. Akcjonariusze DowDuPoint otrzymają również gotówkę zamiast akcji cząstkowych Cortevy. Akcje Cortevy weszły wczoraj do obiegu giełdowego na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych na słynnej Wall Street
 
Corteva Agriscience zatrudnia 21 tys. pracowników i obecna jest w ponad 140 krajach świata. W 2018 roku zysk netto wyniósł 14 miliardów dolarów. Firma ma ponad 150 ośrodków badań i rozwoju i ponad 65 aktywnych działów.
 
Nazwa nowej firmy – Corteva Agriscience jest połączeniem słów oznaczających „serce” i „naturę”. Główna siedziba firmy znajduje się w Wilmington w stanie Delaware, globalne centra biznesowe w Johnston w stanie Iowa, Indianapolis w stanie Indiana oraz pięć regionalnych biur w Calgary (Kanada), Johannesburgu (RPA), Genewie (Szwajcaria), Singapurze i Alphaville (Brazylia).

tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 19:10