StoryEditor

Deszczowy kwiecień, opady wstrzymują prace polowe

Od kilku dni wielu rolników skarży się na nadmiar opadów w kwietniu, które nie pozwalają kontynuować prac polowych – siewu zbóż jarych, kukurydzy, buraka oraz nawozić upraw czy wykonywać zabiegów ochronnych.
20.04.2023., 10:04h
Ostatni tydzień monitorowany opadowo przez IMGW pokazuje, że nadmiar opadów i wstrzymane prace polowe dotyczy przeważającej części kraju, a zwłaszcza województw południowo-zachodnich. Lokalnie w kraju dobowe opady przekraczały natomiast 30 mm, a suma tygodniowa 50 mm (patrz mapa, źródło IMGW). 
Maksymalne dobowe opady od 11 do 18 kwietnia wystąpiły w:
  • Gorzowie Wielkopolskim  (woj. lubuskie)  –  14,1 mm (11.04)
  • Wrześni  (woj. wielkopolskie)  –  25,2 mm (16.04)
  • Kościerzynie  (woj. pomorskie)  –  18,2 mm (11.04)
  • Sulejowie  (woj. łódzkie)  –  23,0 mm (11.04)
  • Wronowicach  (woj. małopolskie)  –36,2 mm (11.04)
  • Przysiece  (woj. dolnośląskie)  –  43,7 mm (14.04).
Wstrzymane prace
Ponieważ w kwietniu deszcze padają niemal codziennie i to w porcjach po kilka, kilkanaście mm, tak było również 18 i 19.04, trudno jest w tych warunkach pracować w polu. Gleba jest tak uwilgotniona, że nawet wchodzenie na pola jest utrudnione, nie mówiąc o wjeździe ciężkim sprzętem. To chyba jeden z najbardziej deszczowych wiosennych miesięcy od kilku lat, wiec wielu rolników nie uporało się jeszcze z pracami w polu. Mamy nawet sygnały, że są gospodarstwa, które nie posiały jeszcze zbóż jarych, podczas gdy w wielu rejonach kraju uprawy te wchodzą w fazę krzewienia.
Nie można także wysiać drugiej dawki azotu na oziminach lub przedsiewnie NPK dla roślin jarych. W gospodarstwach stoją także gotowe do pracy opryskiwacze, którymi nie można stosować herbicydów, czy fungicydów, podczas gdy chwasty i patogeny mają dogodne warunki do rozwoju.
Koniec tygodnia ma być natomiast bardzo pogodny, czy jednak to wystarczy aby nadgonić zaległości, gdyż za kilka dni opady ponownie nawiedzą Polskę.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 17:05