StoryEditor

Globachem wychodzi z cienia

Globachem to znana i jednocześnie nieznana firma na rynku środków ochrony roślin. Jej logo znajduje się na kilkudziesięciu produktach, lecz nie wszyscy je do końca kojarzą…
25.02.2019., 17:02h

Globachem NV to firma rodzinna założona w Belgii w 2000 r.  Dwa lata później nawiązała współpracę z firmą Belchim, trwającą zresztą po dziś dzień – mówił podczas konferencji prasowej Marek Jagusz, regulatory affairs w rejonie Europy Centralnej i Wschodniej w firmie Globachem.

Obecnie w Polsce preparaty firmy dystrybuowane są nie tylko przez firmę Belchim, ale także Agrosimex i również przez SumiAgro (grupa środków na bazie metazachloru: Rapsan, Naspar, Raper, Rapsan Plus, Rapsan Turbo). W 2017 r. rozpoczęła się współpraca z firmą Syngenta dotycząca produkcji strobiluryn, m.in. azoksystrobiny. W ofercie firmy znajdują się nowe i generyczne środki ochrony roślin. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 50 preparatów firmy.

– Żyjemy w zasadzie z eksportu, który stanowi ok. 92,5% obrotu. Nasze produkty są dystrybuowane praktycznie na wszystkich kontynentach do ponad 45 krajów. Rocznie produkujemy 14,2 mln l środków ochrony roślin, a obrót w 2017 r. wyniósł 155 mln euro – podkreślał Marek Jagusz. 

Model biznesowy firmy polega przede wszystkim na poszukiwaniu nowych substancji czynnych i importowaniu ich do Belgii, a następnie formułowaniu ich w Europie. 

– Przykładowo herbicyd Jura zawierający prosulfokarb i diflufenikan wyprodukowany jest przez naszą firmę na zmówienie firmy Syngenta, która dystrybuuje go pod nazwą Boxer Evo EC – tłumaczył Marek Jagusz.

Od tego roku jednak model biznesowy nieco się rozszerzy, ponieważ w Manchester w Wielkiej Brytanii poszukiwać będziemy i pracować także nad nowymi substancjami czynnymi. Odpowiedzialna będzie za to firma Globachem Discovery.

– Jesteśmy właścicielem m.in. difenokonazolu, ale cały czas poszukujemy nowych kombinacji substancji czynnych, szukamy nowych formulacji i staramy się się rozszerzać zakres etykiet o nowe uprawy – mówił Marek Jagusz. W Polsce dopuszczonych jest 31 naszych substancji, zarejestrowanych w 50 środkach ochrony roślin.

Globachem współpracuje nie tylko z firmą Syngenta, ale także m.in. z BASF. Współpraca dotyczy np. metkonazolu. Przykładowo środek Kezuro przeznaczony do odchwaszczania buraków (metamitron + chinomerak) robiony jest dla BASF.

W ofercie firmy są także preparaty zawierające regulatory wzrostu i rozwoju roślin, jak np. Gibb Plus 11 SL (dostępny w ofercie Agrosimex zawierający giberelinę), który rekomendowany jest, np. w jabłoniach do polepszenia jakości skórki owoców i redukcji ordzawiania jabłek. Preparat ten poprawia zawiązywanie owoców, można go zastosować także w przypadku wystąpienia przymrozków, słabego kwitnienia lub złego zapylenia. Może być stosowany także w gruszy.

– Mamy około 1000 doświadczeń, z czego ok. 390 to doświadczenia rozwojowe. W Polsce w 2018 r. założonych i prowadzonych było 207 doświadczeń, z czego lwia część dotyczyła herbicydów – podkreślał Mateusz Cieśla, ekspert techniczny ds. badań w firmie Globachem.

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 15:57