StoryEditor

Jak wysiać międzyplon?

Obowiązkowe międzyplony mają być nie tylko formą spełnienia zobowiązania, ale też korzyścią dla gleby. Jak je wysiać, żeby gleba na nich skorzystała?
25.08.2023., 14:08h
Przede wszystkim nie można się ociągać z wysiewem międzyplonów. Te ścierniskowe powinny być już wysiane (do 20 sierpnia), a na ozime mamy czas do 1 października. Trudno jednoznacznie wyznaczyć termin siewu. Warunki pogodowe, czyli ciepła i długa jesień mogą sprawić, że rośliny za bardzo nam wyrosną. Z drugiej jednak strony jeśli wysiejemy mieszankę (obowiązkowo przynajmniej 2 gatunki), to rośliny nie wytworzą zbyt dużej masy nadziemnej i korzeniowej. Jeśli w międzyplonie planujemy gatunki bobowate to miejmy na uwadze, że najintensywniej wiążą one azot w fazie pąkowania. Jeśli zakwitną i zaczną zawiązywać nasiona, to kończy się asymilacja azotu z powietrza i jego odkładanie w brodawkach. Z tego też względu albo roślinę się likwiduję przed tą fazą (jeśli jest w międzyplonie ścierniskowym) lub staramy się ją zasiać w takim terminie, by przed spoczynkiem zimowym zdążyła co najwyżej zakwitnąć, co w sprzyjających warunkach może nastąpić 40–50 dni po siewie.

Czym zasiać?

Precyzyjnie międzyplony wysiejemy prowadząc uprawę bezorkową przy wykorzystaniu siewników talerzowych. Wtedy możliwe jest nawet wysianie obu gatunków jednocześnie. Można też wysiać międzyplony podczas uprawy pożniwnej siewnikami nabudowanymi na agregatach uprawowych. Najczęściej jednak wysiejemy wtedy jeden gatunek. Jedną roślinę możemy rozsiać np. rozsiewaczem do nawozów przed uprawą, podczas której wysiejemy drugą. Warto jednak pamiętać, że drobniejsze nasiona w rozsiewaczu rozsiejemy na mniejszą szerokość. Przykładowo facelia „poleci” na około 4 m z każdej strony (rozsiewacz ustawiony na rozsiew nawozów na 15 m). Z klei bobowate rozsieją się na pełną szerokość rozsiewacza, nieco węziej np. rzodkiew.

Jeśli wysiewamy międzyplony bezpośrednio na ściernisko po zbożach to musimy pamiętać, że samosiewy zbóż mogą bardzo skutecznie zagłuszyć wschodzące międzyplony, szczególnie delikatniejszych na początku wzrostu roślin, jak wspomniana już facelia. Dlatego najlepiej zasiać międzyplon pod drugą uprawę ścierniska, jeśli oczywiście mamy na to czas.
Przy obecnych warunkach wilgotnościowych gleby nie musimy się martwić o wschody roślin, których nasiona mogą być niekiedy zbyt głęboko wymieszane z glebą po uprawce. Bez problemu powschodzą bobowate czy rzodkiew, a facelia, choć bardziej wrażliwa na głębokość siewu wschodzi nieco później w sprzyjających warunkach.
Międzyplon ozimy można też wysiać na orkę. Wtedy utworzy on mulcz, w który na wiosnę możemy bezpośrednio siać roślinę jarą.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 02:50