StoryEditor

"Kradzione" żniwa 2023 - rzepak i pszenica. Co o zbiorach mówią rolnicy? [FILM]

Niektórzy gospodarze z okolic Namysłowa dali radę ukończyć żniwa, innym zapowiedź obfitych opadów je przerwała, co może poskutkować obniżeniem parametrów jakościowych. Co o tegorocznych zbiorach zbóż mówią rolnicy? Sprzedają, czy magazynują?
07.08.2023., 12:08h
Żniwa na Opolszczyźnie idą pełną parą. Rolnicy uwijali się jak pszczoły w ulu, żeby zdążyć zebrać plony przed zapowiadanym deszczem. 

Żniwa pszenicy zaczęliśmy tydzień temu. Wywozimy ją na suszarnię, od 3 do 5 przyczep dziennie. W dzień koszenie, w nocy suszenie. Dzisiaj jest pierwszy dzień normalnych żniw. Można młócić i sypać prosto na zbiornik. Jakość jest zadowalająca, nie narzekam. Na te pola, na które poszła troszkę gorsza jakościowo pszenica, daliśmy azot na kłos i jak dzisiaj badałem, to jest wszystko tak, jak powinno być. Liczba opadania zaczyna już spadać we wcześniejszych pszenicach, ale jeszcze mieści się w granicach około 300 — mówi Janusz Sarnicki, rolnik z Domaszowic.

Nie ma czasu myśleć o sprzedaży plonów

Rolnicy nie mają czasu na razie myśleć o sprzedaży, bo pogoda płata figle, trzeba się sprężyć, więc wielu rolników kosi nawet w nocy, jeśli parametry pozwalają. Jeżeli w gospodarstwie jest wystarczająco miejsca zboże jeszcze trochę poleży, zanim zostanie odwiezione na skup. Każdy ma nadzieję na lepsze ceny... 

— Deszcze, które są zapowiadane, na weekend (materiał nagrywany był przed nadejściem nawałnic) mogą negatywnie wpłynąć na liczbę opadania. Jeżeli chodzi o plon to ciężko powiedzieć ile wyniesie, ale narzekać nie można. Pierwsze transporty sprzedaliśmy koledze na pokarm dla ryb, a reszta na razie jest w magazynie. Nie ma czasu myśleć o sprzedaży, trzeba się spieszyć ze zbiorem. Potem zboże sprzedaję cały rok — dodał rolnik. 

Wielu rolników jest stale w gotowości, ale pojawiają się problemy, głównie pogodowe i z wilgotnością ziarna, gdy to już doschnie na pniu, zaraz deszcz komplikuje sytuację. 

Zobacz także: Ceny zbóż: pogodowy pat cenowy

– Kombajny są gotowe, czekamy na spadek wilgotności. Plony są, można powiedzieć rekordowe, przekraczają nawet 10 ton, rzepak średni, ale jakość dobra. Deszcz się przydał na kukurydzę i trochę odbiła. Jak dobrze pójdzie, to dzisiaj skończymy żniwa. W Turku żniwa zaczęły się trochę wcześniej. Jakość zboża po deszczach na pewno spadnie – Wiesław Kowalczyk, rolnik z Bukowia.

Więcej o „kradzionych” żniwach w naszym reportażu!


Tekst: Bernat Patrycja
Film i montaż: dr Mariusz Drożdż
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:31