StoryEditor

12 zasad udanego międzyplonu na zielony nawóz

Powszechnie uważa się, że międzyplony zabierają wodę z gleby. Tymczasem umiejętnie prowadzone są w stanie ją oddać, a nawet wyciągnąć z głębszych warstw oraz akumulować w rozkładającej się masie. Przedstawiamy 12 zasad, którymi należy kierować się w uprawie międzyplonów na zielony nawóz.
14.07.2023., 11:07h

1. Mieszaj gatunki

Międzyplon lepiej spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy jest to mieszanka co najmniej 2–3 gatunków, należących do różnych rodzin botanicznych. Dzięki temu ich korzenie rozwijają się w różny sposób i pozorują w glebie naturalną bioróżnorodność, poprawiając jednocześnie jej strukturę. Powoduje to w konsekwencji pobudzenie życia biologicznego i naturalną walkę z patogenami glebowymi oraz ułatwia mineralizację resztek.

2. Unikaj gatunków spokrewnionych

W skład mieszanki międzyplonowej nie powinny wchodzić gatunki spokrewnione lub te same, co uprawiane w płodozmianie. Przykładowo, jeśli na polu planujemy rzepak, to nie powinniśmy siać gorczycy, rzodkwi czy kapusty abisyńskiej, jeśli planujemy słonecznik, to nie należy siać olejarki abisyńskiej. W zmianowaniu ze zbożem dopuszczalny jest fitosanitarny owies, ale powinniśmy unikać innych roślin zbożowych.

3. Niespokrewnione też przenoszą choroby

Sprawę doboru składu mieszanki komplikuje ryzyko przenoszenia chorób powodowanych przez patogeny polifagiczne na gatunkach roślin niespokrewnionych z uprawianymi w zmianowaniu. Najważniejsze zagrożenia, jakie są realne to ...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 17:59