StoryEditor

Małe żniwa rozpoczęte! Gdzie już koszą jęczmień ozimy, jakie plony i wilgotność ziarna?

To co rolnicy lubią najbardziej - warkot kombajnu i początek żniw! W Polsce sytuacja jest zróżnicowana, jednak najwcześniej zbiory zaczęli rolnicy na południu kraju. Ile sypie jęczmień ozimy i jaką ma wilgotność? 
25.06.2022., 13:06h

Internet grzeje się do czerwoności - wystartowały pierwsze żniwa jęczmienia ozimego. To zawsze ekscytujący i wieńczący ciężką pracę moment dla gospodarzy. Najważniejsze pytanie - ile będzie sypać, jaka wilgotność i co z robić z ziarnem? 

Już nawet dwa i trzy dni temu pojedyncze kombajny wyjechały w pola. Dzisiaj w wielu regionach kraju słychać wspaniałą muzykę dla ucha, jaką jest sypiące się złote ziarno - to co tygryski lubią najbardziej! Okazuje się, że najszybciej w pola wyruszyli rolnicy w południowej Polsce - na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku np. w powiecie legnickim. Żniwa ruszyły także w Wielkopolsce np. w powiecie rawickim, a z kolei w konińskim na zbiory rolnicy czekają jeszcze przez dwa-trzy tygodnie. Na Mazowszu i Podlasiu rolnicy się wstrzymują. Pierwsze kombajny wyjadą najwcześniej za tydzień, bo jęczmień jest w niektórych miejscach jeszcze zielony. 

- W tym roku trzeba poczekać jeszcze co najmniej tydzień. W ubiegłym mieliśmy średnio 9 ton z ha, w tym roku można się spodziewać mniej więcej podobnych wyników. Zimą była pokrywa śnieżna, wiosna była chłodna, ale było sporo deszczu. Zobaczymy, jak będzie. W naszej okolicy jeszcze nikt nie kosi - mówi rolnik z okolic Sokołowa Podlaskiego w woj. mazowieckim. 

Pospolite ruszenie - Dolny Śląsk i Opolszczyzna

Na Opolszczyźnie małe żniwa jęczmienia browarnego rozpoczęły się już trzy dni temu w gospodarstwie Wojciecha Grabowskiego w powiecie brzeskim. 

- Wiosna była bardzo długo chłodna, a zimą nie było pokrywy śnieżnej. Nie było co prawda przymrozków, ale w maju zero opadów. Siałem jęczmień KWS Ida 15 września. Plony będą niższe w tym roku. Pierwszy wysyp około 12,5% wilgotności - mówi rolnik. Zupełnym przypadkiem skontaktowaliśmy się z innym rolnikiem, Mirosławem Pietrasem, również z Opolszczyzny, z tego samego powiatu, który podjął się usługi koszenia właśnie u Grabowskiego. Prosto z pola, patrząc na komputer pokładowy podał, że jęczmień średnio sypie 7,5 tony z hektara. Jest spore zróżnicowanie - w jednym stanowisku sypie 9 t, a w kolejnym już 5 ton z ha. Co ciekawe Pietras, ma gospodarstwo położone w linii prostej o kilkanaście kilometrów od Grabowskiego - jego jęczmień jeszcze poczeka. 

- Trzeci dzień kosimy jęczmień browarny na polu kategorii od III b do IV b. Plon średni wynosi 75 dt. U mnie zacznę później, mam jęczmień na bardzo dobrych stanowiskach, a przedplonem był groch na nasiona. Żniw u siebie nie widzę co najmniej do 5 lipca. Kłos jest jeszcze zielonkawy. Kolega z Błażejowic też kosi, to kolejne 20 km stąd. Też słabsze stanowiska V i VI klasa, to plony są ledwo powyżej 5 ton z ha. Wilgotność wczoraj wieczorem była na poziomie 11 %, ładnie dosmażone słońcem. Ostatnie deszcze trochę nas zahaczyły, nie wszędzie, ale u mnie w gospodarstwie spadło nawet 30-40 l - mówi Pietras. Rolnik po żniwach nie zamierza od razu sprzedawać jęczmienia. 
- Patrząc na drastyczny spadek od miesiąca cen jęczmienia na Matifie ja do września nie sprzedaję. Mam bazę magazynową, część oddam na skład, żebym sobie magazynów nie pobrudził. Jeżeli nie potrzebujemy upłynniać plonów to trzeba się wstrzymać - mówi Pietras. 

Pietras kosi na poletku 130 ha, jak skończy, jedzie na pole innego kolegi skosić kolejne 180 ha. Po zbiorze pola będą przygotowane pod kukurydzę z krótkim FAO -140 i  grykę. - Bez żadnych desykacji jesteśmy w stanie przewiać grykę, takie półtora żniw w jednym roku - dodaje rolnik. Także trochę pracy jeszcze przed nim. Zobacz film i zdjęcia z małych żniw z Opolszczyzny! A my życzymy powodzenia i wysokich plonów! 

@jakubbrachowski #zniwa2022 #case #claas #newholand #deutzfahr #fendt #rolnik #rolnictwo ♬ Wonderful Life - Remady & Ane

Fot. Wojciech Grabowski
Film: Jakub Brachowski


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 14:14