StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów azotowych obniżone. Za ile kupimy mocznik, saletrę i polifoskę w grudniu 2023?

Ceny nawozów azotowych w tym mocznika na rynku światowym znajdują się aktualnie w trendzie spadkowym, czego nie można powiedzieć o nawozach wieloskładnikowych. Pojawiły się także analizy co do rynku nawozów w 2024 roku. Jak kształtować się będą ceny nawozów w nowym roku? Za ile kupimy nawozy na końcówce starego? SONDA NAWOZOWA – ceny nawozów w całej Polsce!
06.12.2023., 12:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ceny nawozów – co się dzieje na świecie?
  • Spadek cen mocznika pociągnął za sobą inne nawozy
  • Ceny nawozów Francja
  • Nawozy azotowe są teraz bardziej przystępne cenowo – Co nas czeka w 2024 roku?
  • Woja na Bliskim Wchodzie będzie dyktować ceny nawozów?
  • Ceny nawozów w Niemczech – mocznik o blisko 180 złotych tańszy!
  • Ile kosztują nawozy w Polsce na początku grudnia?
  • Ceny nawozów azotowych Agrochem Puławy
  • Ceny nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy

Ceny nawozów – co się dzieje na świecie?

Ceny mocznika w ostatnich dniach mocno spadły, co w głównej mierze spowodowane jest kiepskim popytem. Najbardziej konkurencyjne cenowo są obecnie oferty napływające z Egiptu.

Sytuacji rolników z Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech nie poprawia coraz gorsza pogoda, która zmusza ich do rezygnacji z siewu, a to z kolei przekłada się na jeszcze mniejszy popyt i zapotrzebowanie na nawozy w tym okresie.

Ceny kontraktów terminowych na mocznik pochodzący z Bliskiego Wschodu spadły w grudniu do 322 USD/t. Jest to cena o blisko 50 USD na tonie niższa, niż ta, która obowiązywała w listopadzie.

W Egipcie ceny na grudzień są o prawie 50 USD niższe od cen podanych w listopadzie listopadowych i wynoszą około 340 USD za tonę. Na styczeń z kolei cena kształtuje się na poziomie około 330 USD za tonę.

W Zatoce Perskiej ceny mocznika spadły z 340 USD w listopadzie do 305 USD za tonę w grudniu.

Jak uważają analitycy, ceny mocznika spadają i spadać dalej będą.

Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów w Polsce i na świecie na koniec listopada. Za ile kupimy DAP i Polifoski?

Spadek cen mocznika pociągnął za sobą inne nawozy

Przez niski popyt na mocznik, producenci zdecydowali się na obniżenie cen, a to z kolei pociągnęło za sobą ceny pozostałych nawozów azotowych.

Ceny nawozów Francja

We Francji ceny mocznika spadły w tym tygodniu o kolejne 35 euro na tonie i obecnie kosztuje około 355 euro/t (La Pallice). Spadek ceny widoczny jest także w przypadku saletry amonowej.

Nawozy azotowe są teraz bardziej przystępne cenowo – Co nas czeka w 2024 roku?

Według Rabobanku prognozy dotyczące rynku nawozów na 2024 rok zakładają wzrost popytu o około 5%. Ze względu na niższe ceny nawozów oczekuje się, że rolnicy na całym świecie zwiększą wtedy swoje. Rabobank szacuje także, że światowe zużycie nawozów azotowych w 2024 r. wyniesie około 108 mln ton. Produkcja nawozów azotowych prognozowana jest na poziomie 109 mln ton.

Samuel Taylor, analityk zasobów rolnych w Rabobank, powiedział DTN, że dobrą wiadomością jest to, że nawozy azotowe są teraz bardziej przystępne cenowo. Ceny oscylują obecnie wokół historycznych średnich dla amoniaku i mocznika.

Woja na Bliskim Wchodzie będzie dyktować ceny nawozów?

Pomimo tych optymistycznych prognoz, są pewne wydarzenia, które mogą mieć wpływ na rynek nawozów. Mowa o trwającej wojnie między Izraelem a Hamasem. Przypomnijmy, że około 51% światowego eksportu mocznika (Według Josha Linville‘a, dyrektora ds. nawozów w StoneX) pochodzi właśnie z Bliskiego Wschodu. Izrael jest czwartym co do wielkości producentem nawozów potasowych na świecie.

Ceny nawozów w Niemczech – mocznik o blisko 180 złotych tańszy!

Ceny mocznika na niemieckim rynku także odnotowały spadek i to nie mały. Jak informuje Izba Rolnicza Nadrenii Północnej-Westfalii - W tej chwili w handlu nawozami nie ma prawie żadnych transakcji handlowych. Rolnicy nadal polegają na spadających cenach i czekają na dodatkowe zakupy terminowe.

Ceny mocznika na rynku spot wynoszą obecnie nieco poniżej 440 euro za tonę, czyli o 40 euro mniej niż w zeszłym tygodniu.

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 18:43