StoryEditor

Od skanowania gleby po rozwiązania biologiczne - najlepsze zalecenia w praktyce dla rolnika

Najważniejszym elementem naturalnego środowiska, tym, na które rolnik ma wpływ, jest gleba. Jednocześnie gleba jest układem o bardzo wysokiej złożoności oraz zmienności.
11.01.2024., 08:00h

– Musimy jak najdokładniej poznać glebę, aby te oczekiwania spełnić, stosuje się różne skanery, my wykorzystujemy skaner promieniowania gamma, oferując rozwiązanie Interra Scan – mówił Michał Prądzyński z firmy Syngenta.

Interra Scan - skanowanie pola

Opierając się na skanowaniu pola realizowanym za pomocą samochodu terenowego, dzięki wykorzystaniu laboratoryjnej analizy gleby oraz zaawansowanym algorytmom, Interra Scan generuje wysokiej jakości mapy gleby oraz zmienne mapy aplikacji nawozu (VRA). W pierwszej kolejności jedziemy ze skanerem na pole, następnie pobieramy tradycyjnie próbki glebowe, które są analizowane w akredytowanym laboratorium, a następnie uzyskane dane łączymy i analizujemy. Uzyskujemy takie informacje o glebie, jak odczyn, zasobność w składniki, skład granulometryczny, czy zasobność w wodę.

 – Dzięki temu bardzo dokładnie poznamy nasze pola, aby potem zareagować precyzyjniej i dopasować nie tylko nawożenie, ale także np. system uprawy gleby, czy zastosować odpowiednie nawożenie – podkreślał Michał Prądzyński.

Rozwiązania zrównoważone w rolnictwie

Syngenta to również nowe rozwiązania, które mają być rozwiązaniami zrównoważonymi, dającymi rolnikowi lepszą kontrolę nad występującym stresem abiotycznym w trakcie sezonu, tak aby zminimalizować jego negatywny wpływ na plon czy jakość plonu.

 – Wprowadziliśmy takie rozwiązania, jak Quantis (biostymulator przygotowujący roślinę na stres suszy i wysokich temperatur), Atuva (inokulant bakteryjny przeznaczony do uprawy grochu i bobiku), Activ by Aphea.bio (produkt do zaprawiania nasion oparty na Stenotrophomonas rhizophila, wspierający mikroorganizmy glebowe i roślinę podczas stresu osmotycznego) – wymieniała dr hab. Katarzyna Rębarz z Syngenty. Chcemy, aby obecne rozwiązania w połączeniu z nowymi tworzyły całość. Badamy rozwiązania biologiczne dla rolników, aby dać jak najlepsze zalecenia w praktyce, które pozwolą rolnikom produkować w sposób zrównoważony, jednocześnie nie zapominając o osiągnięciach ostatnich lat w rolnictwie – przekonywała ekspertka.

Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 17:32