StoryEditor

Jak zadbać o chemizm i aktywność biologiczną gleby?

Gleba jest najtrudniejszym i najbardziej skomplikowanym tworem przyrody. Jest także warsztatem pracy wszystkich rolników. W rolnictwie węglowym zajmujemy się głównie materią organiczną znajdującą się w glebie, a sama gleba ma znaczenie fundamentalne.
10.01.2024., 08:00h

Teoretycznie materia organiczna w glebie powinna stanowić ok. 4–5%, pozostałą jej część stanowią minerały – 46%, woda – 25% oraz powietrze – 25%.

– Oczywiście, większość rolników życzyłaby sobie, aby w ich glebie było ok. 4–5% materii organicznej. Tymczasem średnio w glebach rolniczych jest to 2–3%, choć w glebach organicznych te wartości mogą wynosić sporo ponad 20%, ale tych gleb mamy w kraju zaledwie ok. 1 mln ha – podkreślał prof. UPP dr hab. Bartłomiej Glina. W rolnictwie węglowym najbardziej interesuje nas budowanie zasobów stabilnej materii organicznej w glebie, czyli próchnicy, stanowiącej ok. 60–70% całości. Jej czas przebywania w glebie wynosi 10–1000 lat, w zależności od tego, z czego powstała i cechuje ją powolny rozkład. Resztę stanowi właściwa materia organiczna ulegająca szybkiemu rozkładowi, a jej czas przebywania w glebie to 1–50 lat w zależności od tempa procesu mineralizacji – wyjaśniał prof. Glina podczas naszego VIII Forum Rolników i Agrobiznesu.

image

rys. 1. Kluczowe czynniki dla sekwestracji węgla

FOTO: ...
Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 06:53