StoryEditor

Wycofane środki ochrony roślin w 2024 roku. Co znika z rynku?

Na rynku pestycydów w ciągu ostatnich lat mamy do czynienia z ciągłymi zmianami. Wynikają one ze strategii „Od pola do stołu” ogłoszonej przez Komisję Europejską. Jest ona częścią Europejskiego Zielonego Ładu i zakłada zmniejszenie zużycia ś.o.r. o 50% do 2030 roku. Które substancje czynne znikną z rynku w 2024 roku?
10.01.2024., 09:51h

Wprowadzane coraz to nowsze Rozporządzenia Komisji EU są efektem ciągłych badań i monitorowania wpływu używanych substancji na środowisko, zdrowie ludzi oraz rozwój rolnictwa. Wycofywanie substancji szkodliwych daje większe bezpieczeństwo konsumentom i jest korzystne dla środowiska, jest jednak również ogromnym wyzwaniem dla rolników i niewątpliwie utrudnia skuteczną ochronę upraw, ze względu na niewielką na chwilę obecną dostępność rozwiązań alternatywnych. W związku z powyższym warto wiedzieć jakie zmiany weszły w życie w minionym roku oraz jakich środków już nie zastosujemy.

Wycofane środki ochrony roślin

  • Abamektyna (związek z grupy makrocyklicznych laktonów) – wycofana została z użycia na plantacjach oraz w sadach. Substancja ta zawarta jest w insektycydach przeznaczonych do ochrony jabłoni, gruszy czy truskawki przed szkodnikami takimi jak przędziorek chmielowiec, wciornastek zachodni oraz miniarki.

Środki ochrony roślin zawierające abamektynę dostępne były w sprzedaży do dnia 1 listopada 2023 r., natomiast stosowane mogą być jeszcze przez kilka miesięcy – do 1 kwietnia 2024 r. Do tego dnia należy je również unieszkodliwić.

Obostrzenia te dotyczą preparatów przeznaczonych do stosowania w uprawach na zewnątrz, po 1 kwietnia KE dopuszcza możliwość stosowania abamektyny wyłącznie w szklarniach stałych.

Zobacz także: Kolejna substancja wycofana! UE żegna S-metolachlor używany w kukurydzy

  • Oksamyl (związek z grupy karbaminianów) – substancja czynna zawarta w nematocydach stosowanych w uprawie ziemniaka, buraka cukrowego, marchwi oraz truskawkach w celu zwalczania nicieni.

Środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 sierpnia 2023 r. mogły być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 15 września 2023 r., natomiast stosowane mogły być do dnia 1 listopada 2023 r.

  • Sulfoksaflor (związek z grupy sulfoksymin) – substancja używana w insektycydach przeznaczonych do stosowania w uprawach rolniczych w celu zwalczania mszyc.

Środki wprowadzone do obrotu do dnia 19 listopada 2022 r. mogły być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 19 marca 2023 r.

Preparaty zawierające tę substancję czynną mogły być stosowane do dnia 19 maja 2023 r.

Warto pamiętać, że obostrzenia te dotyczą podobnie jak w przypadku abamektyny preparatów przeznaczonych do stosowania w uprawach na zewnątrz, KE również w tym przypadku dopuszcza możliwość stosowania substancji czynnej, lecz wyłącznie w środkach przeznaczonych do stosowania w szklarniach stałych.

  • Prochloraz (związek z grupy imidazoli) – substancja ta znajdowała się w kilkudziesięciu powszechnie znanych fungicydach, które przeznaczone były do stosowania w uprawach żyta, pszenicy, jęczmienia oraz rzepaku w celu zwalczania chorób takich jak mączniak prawdziwy, łamliwość źdźbła czy rdza brunatna.

Choć środki zawierające prochloraz dopuszczone do sprzedaży były do 1 października 2022 r. jego ostateczny termin do stosowania wyznaczony był na dzień 1 października 2023 r.

 

Agnieszka Kalinowska

fot: canva

Agnieszka Kalinowska
Autor Artykułu:Agnieszka Kalinowska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 17:59