StoryEditor

Pilnuj pH wody

Parametr ten ma wpływ na rozpuszczalność tego, co dodajemy do opryskiwacza. Podczas przygotowywania mieszaniny możemy nim sterować, by wszystko nam się rozpuściło.
25.05.2021., 13:05h
Nieodpowiednie pH wody używanej do opryskiwania oznacza dla nas tak naprawdę 2 niekorzystne rzeczy:
  • osłabienie działania lub nawet kompletny rozkład substancji czynnych,
  • wpływ pH na rozpuszczalność s.cz. środków, który może spowodować, że nie będziemy w stanie poprawnie wprowadzić zakładanej dawki s.cz. do cieczy roboczej (dotyczy szczególnie herbicydów).

Do pierwszego przypadku nada się przykład fluroksypyru. W formie estru jest on stabilny nawet w cieczy o pH 9. Na skutek hydrolizy alkalicznej (rozkładu przy wysokim pH) przechodzi on w czysty fluroksypyr, który już w pH 7 mocno zmienia swoje właściwości lipofilne (zdolność do rozpuszczania tłuszczów – wosku). Oznacza to bardzo duże problemy nawet przy cienkiej warstwie woskowej na chwastach.

Dobrym przykładem są też insektycydy. Właściwie wszystkie stosowane w nich s.cz. są stabilne w niskim i neutralnym pH. Wysokie pH prowadzi do ich szybkiego rozkładu. Dla wartości 9 problematyczne staje się zostawienie w opryskiwaczu np. substancji tau-fluwalinat. W takich warunkach czas, po którym rozłoży się połowa tej substacji (DT50) to 1,25 dnia. Dla indoksakarbu wystarcza kilkanaście godzin do jego p...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. październik 2024 03:16