StoryEditor

Poznańska Hodowla Roślin: cała paleta odmian w Nagradowicach

W Nagradowicach 14 czerwca na polu demonstracyjnym znalazła się niemal cała paleta odmian, nie licząc traw, oferowana przez PHR. Nie zabrakło oczywiście nowości.
27.06.2023., 10:06h
– Nagradowice to miejsce, które w tym roku dotknęła silna susza i w takich warunkach można zobaczyć, jak poradziły sobie nasze odmiany. Odmiany przez nas rejestrowane są przystosowane do gorszych warunków jeśli chodzi o dostępność wody w glebie i myślę, że ta cecha obecnie i w przyszłości będzie bardzo interesować rolników podczas wyboru gatunku i konkretnej odmiany – mówiła Danuta Hądzlik, prezes PHR Tulce.

Hodowcy PHR nie zapominają jednak o innych cechach, jak np. zimotrwałość, bo ta cecha jest powiązana z tolerancją roślin na niedobory wody. Odmiany muszą być też odporne na choroby, a kwalifikowany materiał siewny, jak podkreśliła prezes daje tę możliwość. Jest to też najtańsza możliwość ochrony roślin przed patogenami.

Zapewniła, że  tegoroczne nowości będą dostępne, ale będzie ograniczona ilość materiału. Pełna dostępność materiału od przyszłego roku. W przypadku łubinów, a konkretnie białego Kulig trwają prace nad jego namnażaniem, żeby na rynku znalazła się jego większa pula. Jest duże zainteresowanie tą odmianą, także na rynkach zagranicznych. Cechą, która ma przekonywać do zainteresowania uprawą tego łubinu to m.in. odporność na antraknozę.
Zobacz całą rozmowę z prezes PHR Tulce.


Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 03:18