StoryEditor

Próchnica - podstawowy magazyn wody w glebie

Temat próchnicy glebowej zdominował debatę kończącą sesję Uprawa i technika I. Dyskutowaliśmy o uprawie rzepaku z wsiewkami roślin międzyplonowych, wodzie, jej dostępności, strukturze gleby i odczynie. Jednym słowem – o żyzności gleby.
14.01.2024., 08:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Międzyplon zabierze wodę?
  • Jak ozaczać odczyn gleby?

Nieustannie walczymy o wysoką zawartość materii organicznej i próchnicy w glebie. Zwiększając zawartość próchnicy o 1% gleba na 1 ha może dodatkowo zmagazynować ok. 150 m3 wody łatwo dostępnej dla roślin – mówił Wiesław Skop, rolnik z okolic Złotoryi w woj. dolnośląskim. Uczestnik naszej debaty gospodaruje na glebach lekkich, wytworzonych na grubym piasku gliniastym, gdzie podsiąk wody z głębszych warstw jest ograniczony. Jego sposobem na utrzymanie żyzności i zatrzymanie wody w glebie jest przede wszystkim bogaty płodozmian, uprawa międzyplonów i uprawa rzepaku wraz z roślinami towarzyszącymi.

– Wysiewam ok. 45 roślin rzepaku na m2 wraz z roślinami towarzyszącymi, tj. bobikiem, kozieradką soczewicą i koniczynami – informuje Skop. Rolnik nie stosuje u siebie pługa już od 20 lat, obecnie gleba uprawiana jest w technologii pasowej oraz z wykorzystaniem siewnika Sky do siewu bezpośredniego. Ten ostatni ma aż 4 zbiorniki do różnych nasion, które można wysiewać na różne głębokości. Wykorzystuje go do siewu poplonów bezpośrednio w ściernisko, rzepaku, a także siewu pszenicy w międzyplon wysiany po zbiorze rzepaku. – W mojej technologii nie stosuję nawożenia P i K, a przypadku rzepaku wystarcza do 100 kg N w czystym składniku. W tym roku średnia plonu rzepaku wyniosła 4 t/ha – podaje rolnik.

Międzyplon zabierze wodę?

Z sali padło pytanie o rośliny towarzyszące w uprawie rzepaku, które mogą zabrać plon. – Jeśli jesienią będzie brakować wody, każda inna roślina, czy to będzie chwast, czy rośliny towarzyszące, niekorzystnie wpłynie na plon rzepaku – zaznaczył prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar.

Niezależny doradca dodał, że jeśli nie będzie brakować wody, to zjawisko nie wystąpi. Jeśli będzie zbyt mokro, dodatkowe rośliny będą pobierać wodę i stwarzać korzystniejsze warunki do rozwoju rzepaku. Kolejny czynnik, który należy wkalkulować w uprawę w tej technologii, to azot wiązany przez rośliny bobowate. Zdaniem eksperta mogą one związać nawet do 70 kg/ha tego makroskładnika w glebie.

Zobacz także: Podtopione i osłabione oziminy - jakie zabiegi wiosenne zaplanować?

Temat próchnicy glebowej powracał jak bumerang. Zarówno prof. Hansgeorg Schönberger i prof. Bartłomiej Glina z UP w Poznaniu podkreślali, że próchnica jest podstawowym magazynem wody. Dotyczy to zwłaszcza gleb, które powstały na pokładach mało zasobnych w minerały ilaste. Próchnica i uregulowany odczyn gleby sprzyjają tworzeniu struktury gruzełkowej. Wtedy gleba bogata jest w tzw. mezopory, w których gromadzona jest łatwo i bardzo łatwo dostępna dla roślin woda. W lekkich glebach z wysokim udziałem grubego piasku dominują makropory, woda, która przemieszcza się w głąb profilu nie jest pobierana przez korzenie. Na bardzo ciężkich glebach woda zatrzymywana jest w mikroporach i jest silnie związana z minerałami ilastymi. Włośniki korzeni roślin nie wytworzą takiego podciśnienia, więc nie będą mogły z niej skorzystać.

Pozostało 31% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 21:39