StoryEditor

Rekomendowane odmiany soi dla województw

Soja to ciepłolubny gatunek i w Polsce sieje się ją gdy temperatura gleby na głębokości 6–8 cm wynosi ok. 10°C. Przypada to zwykle na trzecią dekadę kwietnia lub pierwszą maja, zależnie od przebiegu pogody. Oferowane do siewu odmiany mają ponadto różną wczesność, którą należy dostosować do rejonu uprawy.
08.04.2020., 17:04h
Soja, podobnie jak wiele gatunków uprawnych w Polsce, ma od kilku lat również ustalane tzw. Listy odmian zalecanych do uprawy w województwie (patrz: Soja. LOZ – źródło COBORU).To obok znajomości wczesności odmian, zaszczepienia nasion preparatem na bazie bakterii brodawkowych (różne szczepy i technologie), jedna z ważniejszych informacji dla rolników uprawiających tę roślinę bobowatą.


Zestawienie pokazuje, że soję można siać w całym kraju, a nie tylko na południe od autostrady A-2. Zainteresowanym polecam artykuł w „top agrar Polska” wydanie 3/2020 str. 142–143.

O potencjale i randze uprawy soi w Polsce niech świadczy m.in. fakt, że listy odmian soi zalecanych do uprawy w 2020 r. obejmują wszystkie województwa, co nie jest tak powszechną praktyką, nawet w grupie zbóż jarych. Najwięcej odmian rekomendowanych do uprawy jest w woj. kujawsko-pomorskim i opolskim (po 9) oraz w podkarpackim (8). Prym w tym krajowym zestawieniu wiedzie odmiana Abelina z grupy „średnio wczesne i średnio późne”, która zalecana jest dla 14 województw. Dwie kolejne odmiany to Sirelia (z katalogu unijnego CCA) rekomendowana w 9 województwach i GL Melanie – ...
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 12:04