StoryEditor

ASF: międzynarodowy problem hodowców

Niemiecka weterynaria potwierdziła trzecie ognisko ASF w Brandenburgii, a Słowacy po kilkumiesięcznej przerwie zlikwidowali kolejne stado. Wędrujące przez polskie granice dziki cały czas stanowią zagrożenie, ale czy tylko one?
21.07.2021., 16:07h

„STOP ASF” także w Polsce

Wykrywanie, Zapobieganie i Zgłaszanie – to hasło przewodnie kampanii „Stop ASF”. Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa Żywności (EFSA) latem 2020 r. rozpoczął kampanię uświadamiającą na temat ASF na terenie południowo-wschodniej Europy. Przyłączyły się do niej władze zagrożonych krajów – czyli znajdujących się w sąsiedztwie krajów z ASF. Region zagrożony tworzyły Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Grecja, Kosowo, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Słowenia.

W tym roku kampanią objęte zostają kolejne kraje – Bułgaria, Czechy, Litwa, Łotwa, Słowacja, Węgry, Rumunia i Polska. Celem akcji jest uzupełnienie działań Komisji Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych przy udziale lokalnych organizacji weterynaryjnych, kółek rolniczych, kół łowieckich, straży granicznej i innych organów.

W Niemczech nerwowo

W Brandenburgii wirus ASF został po raz pierwszy wykryty w czwartek 15.07.21 r. w dwóch hodowlach świń: najpierw w okręgu Szprewa-Nysa, później w okręgu Märkisch-Oderland. Już w sobotę 17 lipca w tym samym okręgu potwierdzono podejrzenie afrykańskiego pomoru świ...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 11:36