StoryEditor

ASF w Polsce – czy jesteśmy w stanie zapanować nad wirusem, czy musimy nauczyć się z nim żyć?

– Świadome, lub nieświadome działanie może spowodować, że wirus ASF może pojawić się w każdej części Polski. Podłoże dla wirusa w woj. lubuskim i Wielkopolsce jest doskonałe. Na 80 km kw. powinno być maksymalnie 8 dzików, a w momencie pojawienia się zarazy było ok. 270. To pokazuje skalę jak wirus może się zaszczepić i rozwijać w środowisku i populacji dzików – mówił podczas wczorajszego webinarium o ASF Główny Lekarz Weterynarii, dr Bogdan Konopka.
27.05.2020., 15:05h

Skąd afrykański pomór świń przywędrował na zachód Polski? W postępowaniu epizootycznym wykorzystywane są badania genetyczne wirusa. Okazuje się, że pomór, który pojawił się w woj. lubuskim był najbardziej zbliżony do tego diagnozowanego na Mazowszu i prawdopodobnie stamtąd został przez ludzi zawleczony na zachód kraju. Niestety do dziś nie zostało wyjaśnione w jaki sposób.

– Nie chcemy uczyć się żyć z ASF. Liczba ognisk pomoru u świń od 2014 r. rok rocznie wzrastała, a w zeszłym roku po raz pierwszy odnotowaliśmy tendencję spadkową. Stwierdziliśmy ich jedynie 48. W tym roku niestety mamy już dwa i to duże. Niestety w 2020 r. notujemy znaczny wzrost liczby przypadków u dzików. Jest to związane z łagodną zimą i intensywnym polowaniem i poszukiwaniem padłych zwierząt. Do tego doszły też nowe obszary zainfekowane ASF na zachodzi kraju – mówił dr Konopka. W sumie poszukiwania odbywają się na obszarze 10,5 tys. km kw. Znaleziono tam 546 padłych dzików.

Uczestnicy webinarium, którzy mogli zadawać pytania na czacie dopytywali o skuteczność redukcji pogłowia dzików. Zarzucali myśliwym, że Ci w wielu regionach zbyt opieszale podch...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 10:39