StoryEditor

ASF – Wielkopolska w panice

Stało się! ASF wtargnął do Wielkopolski. Nie pomogły błyskawiczne działania służb w województwie lubuskim, budowanie ogrodzeń i przeszukiwania lasów. Wirus zajmuje kolejne tereny…. 
05.12.2019., 10:12h
Właśnie zakończył się sztab kryzysowy w Poznaniu. Podjęto na nim decyzje o wyznaczeniu strefy zapowietrzonej w promieniu ok. 5 km od nowego przypadku choroby, w okolicy wsi Kłębowo w powiecie wolsztyńskim. Obszar ten zostanie bezzwłocznie ogrodzony. Wymaga to poszerzenia już istniejącego ogrodzenia, które miało uchronić Wielkopolskę przez zarazą. Niestety nie udało się.

Trwa wyścig z czasem. Jak dowiedziała się nasza redakcja już dziś ruszy akcja intensywnego przeszukiwania tego terenu w celu zebrania ewentualnych padłych dzików. Niedawna decyzja wojewody wielkopolskiego o odstrzale sanitarnym w strefie żółtej zostaje utrzymana.

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Komisja Europejska podejmie decyzję o wyznaczeniu stref z ograniczeniami. Należy się spodziewać, że zostaną one wskazane w powiecie grodziskim oraz kościańskim. Jakie będą ostateczne granice? Czy będą przebiegały wzdłuż granic gmin, czy też np. nadleśnictw jeszcze nie wiadomo.

Wprowadzenie stref, szczególnie czerwonej wiąże się z obostrzeniami dla producentów żywca. Zwierzęta kierowane na sprzedaż będą musiały być wcześniej badane. Informacja o przypadku ASF w tym terenie wywołała panikę. 

– To była gorąca noc. Każdy chce się pozbyć zwierząt, zanim nałożą na nas nowe wymagania, albo nie daj Boże blokady. Producenci zamawiają transporty, aby sprzedać jak najwięcej świń  – mówi naszej redakcji jeden z rolników z tamtych terenów. 

Za kilka minut zbierze się powiatowy sztab kryzysowy w Wolsztynie. Tam odpowiednie służby wdrożą w życie działania i rozpocznie się walka z chorobą. Najważniejsze jest przeszukiwanie terenu, aby usunąć ze środowiska ewentualne martwe dziki, żeby nie dochodziło do kolejnych zakażeń. 
ak
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 13:35