StoryEditor

ASF: Wstrzymane płatności za zlikwidowane stada

Rolnicy nie otrzymują pieniędzy za likwidację stad, w których stwierdzono ASF – alarmuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej. Oficjalną przyczyną wstrzymywania płatności mają być m.in. „drobne” uchybienia w zakresie spełniania obowiązkowych zasad bioasekuracji oraz przepisów dotyczących rejestracji zwierząt.
21.08.2018., 08:08h
Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej w swoim oświadczeniu zwrócił uwagę, że rolnik, który otrzymał decyzję o zawieszeniu wypłaty odszkodowania, automatycznie zostaje pozbawiony środków do życia i jest stawiany na skraju bankructwa. Szczególnie jest to dotkliwe w tych rodzinach rolniczych, które wyspecjalizowały się w produkcji trzody chlewnej i utrzymywały kilkaset sztuk zwierząt.

Związkowcy skrytykowali także postępowanie Inspekcji Weterynaryjnej, która ma nie informować o terminie wyjaśnienia sprawy, co potęguje atmosferę niepewności i braku zaufania do jej działań. W efekcie coraz częściej organizowane są protesty wymierzone w Inspekcję Weterynaryjną. W takich warunkach skuteczność prowadzonych działań nastawionych na zwalczanie ASF staje pod znakiem zapytania.

Dlatego KZP-PTCh sugeruję zmianą przepisów prawnych tak, aby uzależnić wysokość wypłacanych odszkodowań od skali nieprawidłowości stwierdzonych w gospodarstwie. Obecnie nawet drobne, często nieświadome uchybienie może w konsekwencji doprowadzić rolnika do bankructwa z powodu pozbawienia lub długotrwałego zawieszenia wypłaty odszkodowania.

– ...
Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:03